Advertisement

ABD hisseleri, Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin Cuma günü iki ayın en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından kurumsal anlaşmalar ile birlikte yükseldi

Macerich Co., Simon Property Group Inc.’ten gelen borçlar dahil yaklaşık 22.4 milyar dolarlık satın alım teklifinin ardından yüzde 7 prim yaptı. RTI International Metals Inc., Alcoa Inc.’in şirketş yaklaşık 1.26 milyar dolara satın almayı kabul etmesinin ardından yüzde 39 yükseliş gösterdi.

S&P 500 yüzde 0.4 yükselerek New York’ta 2,079.43 puandan kapanış yaptı. Dow Jones Industrial Average 138.94 puan veya yüzde 0.8 artış ile 17,995.72 puana geldi. ABD piyasalarında yaklaşık 6.2 milyar hisse senedi işlem gördü. İşlem hacmi 3 aylık ortalamanın yaklaşık yüzde 11 altında seyretti.

Philadelphia Trust Co. baş yatırım yetkilisi Richard Sichel, “Pazartesi sabahı haberleri tipik bir şekilde anlaşmalarla ilgili. Bunlar iki ya da 3 kayda değer. Şirketlerin başka şirketlerde değer görmeleri her zaman cesaret verici. Öte yandan dünya ve Avrupa’daki ekonomik büyüme ve istikrara ilişkin daha iyi bir hissiyat mevcut” dedi.

Fed’in güçlenen ABD ekonomisi ile birlikte faizleri bu yıl artırabileceği endişesi hisse senetlerini aşağı çekti. S&P 500 geçtiğimiz hafta yüzde 1.6 gerileyerek Ocak ayından bu yana en sert düşüşü gösterdi.