Advertisement

(21:12'de güncellendi)

Dolar, ABD'de faiz oranlarının artırılacağına ilişkin beklentilerin artması ve Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımlarına başlaması sonrası, 12 yıla yakın bir sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

ABD para birimi euro karşısında, Avrupa'da ülke merkez bankalarının devlet tahvillerini almaya başlamasının ardından, Nisan 2003'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Dolar Meksika pesosu karşısında rekor seviyeye çıkarken, yen karşısında da 7,5 yılın zirvesine geldi.

Citigroup Inc.stratejistlerinden Todd Elmer, “Dolardaki yükselişin, dünyanın geri kalanı ile ilgili hayal kırıklığı karşısında daha çok ABD’deki iyimserlik ile ilgili olacağı bir döneme giriyor olabiliriz. Güçlü dolar trendinin devam etmesi için kayda değer bir alan mevcut” dedi.

Fed, yüksek kuru güçlü bir ekonominin işareti olarak kabul ederek diğer büyük merkez bankalarından ayrıştı. Sydney'den Wellington, Tokyo, Zürih ve Frankfurt'a, diğer önemli merkez bankaları büyümeyi desteklemek için faizleri düşürüyor ve tahvil alımı yapıyor.

Dolar euro karşısında, 1.0697 dolar ile Nisan 2003’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından yüzde 1.3 değerlenerek New York saati ile 14:19'da 1.0717 dolardan işlem gördü. Dolar yen karşısında, 122.03 yen ile Temmuz 2007’den bu yana görülmemiş bir seviyeyi görmesinin ardından yatay seyirle 121.08 yenden işlem gördü.

(21:12'de güncellendi)