Advertisement

(19:54'te güncellendi)

Doların euro karşısında yaklaşık 12 yılın en yüksek seviyesine çıkması ve ABD'de faiz oranlarının artırılacağına ilişkin beklentiler küresel düzeyde hisse senetlerinde satış dalgasına yol açarken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin son bir ayın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. Petrol ve bakır değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi, New York saati ile 12:52'de yüzde 1.3 aşağıda seyrediyordu. Endeks, bu düşüşle birlikte, son 50 günün ortalamasının altına indi ve 2015 yılındaki kazançlarını geri verdi. Stoxx Europe 600 Endeksi, enerji şirketlerinin hisselerinin öncülüğünde yüzde 0.9 geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 1.3 zayıflayarak 1.0715 seviyesine düştü ve 20 gelişen ülke para birimini içeren endeks düşüşünü dokuzuncu güne taşıdı. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi rekor seviyeye indi ve bu hareket sonucu 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin faizi ile Alman tahvil faizi arasındaki fark 1989'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. ABD ham petrolü varil başına 49 doların altına indi.

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, görevden ayrılmadan önce yaptığı son konuşmasında, işgücü piyasasındaki iyileşme ile birlikte, merkez bankasının faizleri kademeli olarak yükseltmeye başlaması gerektiğini söyledi.Dolar bu yıl 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında değer kazandı. Fed, yüksek kuru güçlü bir ekonominin işareti olarak kabul ederek diğer büyük merkez bankalarından ayrıştı. Sydney'den Wellington, Tokyo, Zürih ve Frankfurt'a, diğer önemli merkez bankaları büyümeyi desteklemek için faizleri düşürüyor ve tahvil alımı yapıyor.

Avrupalı merkez bankaları, işlemler hakkında bilgiye sahip üç kaynağa göre, 1.1 trilyon euroluk (1.2 trilyon dolar) tahvil alım programı dahilinde, beş yıl vadeli Alman tahvilleri satın aldı. Çin'in üretici fiyatlarında Ekim 2009'dan bu yana görülen en büyük düşüş, dünyanın ABD dışındaki kısmının büyümeyi sürdürmede nasıl zorlandığının altını çiziyor ve ABD ile diğer ekonomiler arasındaki bu ayrışma Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin 10 yılın en yükseğine çıkmasıne neden oldu.

Los Angeles'ta Wedbush Securities Inc. hisse senedi işlemleri idari direktörü Michael James, "Dolardaki yükselişin ve eurodaki yıkımın devam etmesi açık bir şekilde bazı endişeleri artırıyor," dedi ve "Ne seviyede güçlü bir dolar ABD şirketlerinin taban çizgisini etkileyecek? Buna neden olan herhangi spesifik bir olay ya da kalem olduğunu düşünmüyorum. Değerlemelerden ziyade beklenti ve hislere bakmak lazım" yorumunda bulundu.

Singapur'da Citigroup Inc. stratejisti Todd Elmer, "Güçlü veriler gelmeye devam ederse, piyasanın görüşü, Fed'in sıkılaştırmaya daha erken başlayabileceği yönüne döner," dedi ve "Zaman içinde doların güç kazanmasına baktığımızda, açık bir şekilde bunun büyük kısmı, özellilke 2014 yılında, dünyanın kalan kısmının oldukça zayıf göründüğünü yansıttı. Güçlü dolar trendinin sürmesi için kayda değer bir soluklanma alanı var" şeklinde görüş bildirdi.

(19:54'te güncellendi)