Advertisement

Çin’in otomobil satışları, sportif arazi aracı (SUV) ve minivanlara gelen talep öncülüğünde yılın ilk iki ayında ivmelendi.

Çin Yolcu Araçları Birliği’nin Salı günü web sitesinde yayımladığı verilere göre yolcu taşıtlarının perakende teslimatları, Ocak ve Şubat ayında yüzde 16 yükseliş ile 3.49 milyon birime ulaştı. SUV ve minivan satışları sırasıyla yüzde 66 ve yüzde 20 artış gösterdi. Satışların ilk iki aya ait verileri, bir hafta süren ulusal Lunar Yeni Yıl tatili etkilerinin dışarıda tutulması için bir araya getirildi.

Satışlardaki artışın hızlanması yıla güçlü bir başlangıç yapılmasını sağladı. Devlet destekli Çin Otomobil Üreticileri Birliği, satışların 2015’te yüzde 8 yükselerek 21.3 milyon araca ulaşacağı tahmininde bulunuyor. Başbakan Li Keqiang Çin’in 2015 için büyüme hedefini yüzde 7 civarı olarak belirlemişti. Söz konusu büyüme hedefi 19902dan bu yana en yavaş yıllık genişlemeye işaret ediyor.

Hong Kong merkezli Guosen (HK) Securities Co. analistlerinden John Luo, “Mevcut piyasa talebine göre büyümeye yönelik yüksek bir beklenti yok. Ekonomi büyük bir rol oynuyor” dedi.