Advertisement

(19:33'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, petrol ve doğal gaz şirketlerinde yaşadığı düşüşlerin ardından ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artışına yaklaştığına ilişkin endişeler ile birlikte iki gün üst üste geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0,9 gerileyerek günü 389.66 puandan tamamladı. Endeksteki 19 sanayi grubu da geriledi. Royal Dutch Shell, BG Group ve BP petrol fiyatlarının küresel arz fazlasının sürmesi endişeleri sonrası gerilemesi sonucu yüzde 3'ten fazla düşüş kaydetti.

Yunanistan ve Euro Bölgesi yetkilileri arasındaki görüşmeler yarın Brüksel'de devam edecek. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Yunanistan hükümetine kritik durum ile karşı karşıya olduklarını söyleyerek kreditörlere yardımcı olunması çağrısında bulundu. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise görüşmelerin iyi niyetle devam edeceğine olan güveninin tam olduğunu ifade etti. 

Stoxx 600 dün Yunanistan hisseleri öncülüğünde yedi yılın zirvesinden geriledi. Bu yıl genelinde yüzde 14 yukarıda seyreden endeks, AMB'nin tahvil alımlarına bu hafta başlayacağını açıklaması ile Cuma günü üst üste beşinci haftalık kazancı tamamlamıştı.

(19:33'te güncellendi)