Advertisement

Avrupa’daki rekor düşük borçlanma maliyetlerini takip eden ABD şirketleri için borç göründüğü kadar ucuz değil.

Kinder Morgan Inc.’ten Priceline Group Inc.’e ihraççı kuruluşlar 34 milyar euro (36.8 milyar dolar) değerinde tahvil satışı gerçekleştirdi. Ortalama tahvil faizlerinin yüzde 1’in altına gerilemesi ile türev ürün traderları, faiz ödemeleri ile doları takas etmek için daha büyük ücretler alıyorlar. Bloomberg’in derlediği verilere göre bunu 5 yıl boyunca yapmanın maliyeti, Aralık ayından bu yana  iki katından fazla yükselerek 2012’den bu yana en büyük artışı gösterdi.

Yükselen takas maliyeti, Amerikan şirketlerinin tasarruflarını kemirirken, şirketler dolar yerine euroda ihraç yapma arayışına girdiler. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) teşvik önlemlerinden yararlanan ABD’li borçlananlar, bu yıl bölgedeki tahvil arzlarının yüzde 14.5’ini gerçekleştirdi. Söz konusu miktar 2007’den bu yana en yüksek seviyede. Öte yandan Fed faiz oranlarını 2006’dan bu yana ilk kez artırmayı değerlendiriyor.

New York’taki Bank of America yöneticilerinden Hans Mikkelsen, “ABD şirketleri için euroda ihraç yapmanın avantajı büyük ölçüde azaldı. Avrupa piyasasına ihracın ivmelenmesinde düşüş görülecek” dedi.