Advertisement

Kreditör yetkilileri ve Yunan otoriteler, kurtarma fonlarının ülkeye açılmasını amaçlayan görüşmelere başladı. Bazı Euro Bölgesi merkez bankacılarının, Yunan bankalarına ek acil durum likidite yardımı ihtimaline muhalif tutum sergilediği belirtiliyor.

Bir Yunan hükümeti yetkilisine göre Avrupa Merkez Bankası (AMB), Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa İstikrara Mekanizması ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Çarşamba günü Yunan yöneticiler ile Brüksel’de toplandı. Aynı yetkili Formasyonun kolektif olarak “Brüksel Grubu” olarak adlandırılacağını belirtti.

Yunanistan kurtarma ödemelerinin durması ile birlikte Yunan devleti nakit açığını, kısa vadeli hazine bonolarının vadesini uzatarak, ülke bankalarını likidite akıtan ihalelere katılmak ile ülke tahvillerinin temerrüde düşmesine göz yumma arasında seçim yapma zorlayarak kapatıyor. Yunan bankları Acil Durum Likidite Yardımı (ELA) ile batmaktan alı konuyor. Söz konusu yardım, 69 milyar euro (73 milyar dolar) seviyesinde ve AMB’nin  onayına tabi.

Görüşmeler ile ilgili bilgi sahibi iki kişinin Çarşamba günü verdiği bilgilere göre Yunanistan, ELA seviyesinin artırılmasını talep ederse AMB Yönetim Kurulu üyelerinin bazıların gelecek muhalefetle yüzleşebilir.  Frankfurt merkezli kurumun Yönetim Kurulu, bir Perşembe günü yardım hattı ile ilgili yapılacak bir konferans görüşmesi gerçekleştirecek.