Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen, bankanın 2012’deki gizli politika müzakerelerinin sızdırılması ile ilgili soruşturmaya ilişkin daha fazla bilgi sağlanması adına kanun yapıcılardan gittikçe artan bir baskı görüyor.

Senato Finans Komitesi Başkanı ve Utah Cumhuriyetçi Senatörü Orrin Hatch, Yellen ve Genel Müfettiş Mark Bialek’ten Çarşamba günü gönderdiği mektup ile iç incelemeler hakkında daha fazla bilgi talep etti.

Hatch’in yönetimindeki komite ABD Hazine tahvili piyasasının denetiminden sorumlu. Hatch, Fed’e Eylül 2012 FOMC toplantısındaki tartışmaların Medley Global Advisor’a sızdırılması ile ilgili bulgularını paylaşması yönünde baskı yapan üçünü kanun yapıcı.

Yellen, öte yandan Demokratlar ve Cumhuriyetçilerden para politikası ve banka denetimi ile ilgili şeffaflık ve hesap verebilirlik baskısı görüyor. Fed Yönetim Kurulu veya Genel Müfettiş’ten incelemeleri ile ilgili kamuya açık herhangi bir açıklama gelmedi.

Hatch mektubunda Yellen’e şunlar yazdı:

“Yönetim Kurulu’nun ve FOMC’un istediği herhangi bir bilgiyi gizlemesi ve şeffaflık ve hesap verebilirlikten alıkoyması fikri kabul edilemez. Şeffaflık adına, Yönetim Kurulu’nun bilgi güvenliği ihlali ile ilgili iç soruşturması sonuçlarını sağlamanızı talep ediyorum”