Advertisement

Avustralya’da işsizlik, istihdamın iyileşmesine rağmen Şubat ayında üst üste 9. ayda da yüzde 6’yı aştı. İstihdam, ivme kazanmakta güçlük çeken bir ekonomide daha az kişinin iş araması ile yükseliş gösterdi.

İstatistik Kurumu’nun Sydney’de yaptığı açıklamaya göre işsizlik oranı yüzde 6.4’ten yüzde 6.3’e geriledi. Bloomberg anketine katılan 28 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 6.4’lük bir işsizlik oranı öngörüyordu. İstihdam edilen kişilerin sayısı 15,600 artış göstererek Ocak ayında 14,600’lük düşüşü sildi.

Ekonomi, son 7 yılda 6. kez potansiyel büyümesinin altında bir genişleme göstermeye hazırlanıyor. Politika yapıcılar gerileyen madencilik yatırımlarını dengelemek için tüketiciler ve şirketlerin harcamalarını teşvik etmeye çalışıyor. Avustralya Merkez Bankası geçtiğimiz hafta aldığı karar ile gösterge faiz oranını yüzde 2.25 ile rekor düşük seviyede sabit tutmuştu. Merkez bankası en son Şubat ayında faizlerde indirime gitti. Kurum, faiz indirimi ile Sydney’deki konut fiyatlarının yukarı itilmesinden kaçınmaya çalışıyor.

Singapur’daki Capital Economics Asia Pte ekonomistlerinden Daniel Martin, “İstihdamın ekonomik aktivitedeki değişikliklerin arkasında kalması dikkate alındığında, yurt içi hasıla büyümesindeki yavaşlamanın yılın ikinci yarısında zayıf bir istihdam artışına yol açmasını bekliyoruz” dedi.