Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) yaptığı açıklamada, Hindistan enflasyonunun gelecek ay başlayacak mali yılda yüzde 6’nın üzerinde kalacağını ve bu durumun ülke merkez bankasının hedefe ulaşmak için sıkı bir para politikası sürdürmesini gerektirdiğini belirtti.

Washington merkezli IMF Hindistan ekonomisinin yıllık değerlendirmesini yaptığı raporunda, “İvmelenen büyüme, tüketici fiyat artışlarının Ocak 2016 hedefi olan yüzde 6’nın hafif üzerinde seyredeceği anlamına geliyor” açıklamasında bulundu. Bu, hükümetin yüzde 5 ile 5.5 arasındaki tahmininden yüksek seviyede. Maliye Bakan Arun Jaitley, bu durumun ek faiz indirimleri getirmesi gerektiğini ifade etmişti.

IMF ekonomistleri konu ile ilgili, “Para politikası duruşunun değişimi verilere dayalı olmayı sürdürmeli. Mzellikle enflasyona yönelik yukarı yönlü riskler dikkate alındığında otoriteler, enflasyon baskılarının hızlanması durumunda duruşu sıkılaştırmaya hazır olmalı” ifadelerini kullandı.

Hindistan Merkez Bankası Guvernörü Raghuram Rajan, gösterge faiz oranının bu yıl iki kez düşürülmesinin ardından yüzde 6’lık hedefin yakalanacağına güveni olduğunu dile getirmişti.  Rajan’ın bir sonraki hamlesi verilere bağlı olacağından ekonomistler ek gevşemenin zamanlaması ve boyutu ile ilgili farklı görüşler bildiriyor.