Advertisement

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yi Gang, yuanı IMF sepetine dahil etmek için fon ile görüşme halinde olduklarını söyledi. 

Yi Gang Pekin'de bugün düzenlediği bir basın toplantısında, "Durum değerlendirmesi yapıyoruz ve fon ile aktif bir görüşme halindeyiz. Yuanın uluslararasılaştırılmasını değerlendirip SDR (Special Drawing Rights) sepetinde belirli bir gelecekte yer vermelerini umuyoruz" ifadelerini kullandı. 

Çin yerel faiz oranlarını liberalize etme ve sermaye piyasalarına açma çalışmaları arasında para birimini de global kullanıma açıyor. Yuan Aralık ayında Kanada dolarını geride bırakarak uluslararası ödemelerde beşinci sıraya yükselirken, 2013 yılında da ticaret finansmanında en fazla kullanılan ikinci para birimi olan euroyu geçmişti. 

Washington merkezli IMF, 10 yılda iki kere yaptığı SDR sepeti üyesi para birimleri yönetimini bu yıl gerçekleştirecek. Sepet şu anda ABD doları, euro, yen ve sterlini içeriyor. 

Yi ayrıca, "Yuan IMF incelemelerindeki kriterleri karşılama konusunda bir sıkıntı yaşamıyor ve serbest kullanıma doğru yol alıyor. Yuanın rezerv para birimi haline gelmesi Çin'in finansal reformlarını kolaylaştıracaktır" dedi.