Advertisement

ABD'de perakende satışlar Şubat ayında artış beklentisinin aksine gerileyerek, kötü hava koşulları ve düşük ücret artışının alışverişi kısıtladığını ortaya koydu.

Ticaret Bakanlığı'ndan bugün açıklanan veriye göre, satışlar Ocak'taki yüzde 0.6'lık düşüşün ardından Şubat'ta yüzde 0.6 geriledi. Bloomberg anketine katılan 86 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.3 artış olmuştu. Satışlar 13 kategorinin 9'unda gerilerken, en ciddi düşüş otomotiv üreticilerinde görüldü.

ABD'de Kuzeydoğu ve Orta Batı bölgelerinde tarihin en soğuk geçen Şubat ayı ve ücret artışlarındaki durgunluk Amerikalıların düşük akaryakıt fiyatlarından tasarruf ettikleri parayı doğrudan harcamamalarına yol açtı.

New York merkezli Jefferies'den Ekonomist Tom Simons "Tüketici akaryakıttan ettikleri tasarrufu beklendiği gibi harcamıyor. Kötü hava koşulları ve ücret artışındaki yavaşlık bu duruma yol açıyor" diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Mart 2015 Perşembe, 17:01 Misafir kotu hava kosulları falan bahane. amerika'da da millet gırtlaga kadar borclu. petrol fiyatı dusunce, ordan elde ettigi indirimi borcunu odemeye kullanıyor.