Advertisement

ABD hükümeti, Alman Commerzbank'ın finansal yaptırımları ihlal etmesi nedeniyle 1 milyar 452 milyon dolarlık uzlaşma bedeli ödeyeceğini açıkladı.

ABD Adalet ve Hazine bakanlıklarından yapılan açıklamaya göre, Commerzbank, ABD'nin kara listesinde yer alan İran ve Sudan'la ticari ilişkileri gerekçesiyle başlatılan soruşturma sonucunda toplamda 1 milyar 452 milyon dolar uzlaşma bedeli ödemeye razı oldu.

Sermayesinin yüzde 17'si Alman hükümetine ait olan Commerzbank, ABD Adalet Bakanlığı'na 642, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi'ne (OFAC) 258, ABD Merkez Bankası'na 200 ve New York eyaletine 610 milyon dolar ödeyecek.

Banka'nın varılan uzlaşma sayesinde cezai takibattan kurtulmuş olması, ABD ve Almanya arasındaki gerilimli ilişkiler için olumlu bir gelişme olarak nitelendirildi. Washington ve Berlin arasındaki tansiyon, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel'i yasadışı dinlenmesi nedeniyle yükselmişti.

ABD Avrupalı bankaların peşini bırakmıyor

Son yıllarda artan yasa dışı finansal işlemler, ABD hükümetinin birçok Avrupalı bankayı kapsayan büyük bir soruşturma başlatmasına neden olmuştu. Haklarında yapılan yasal işlemler sonrasında New York'taki merkezlerinden, ABD'nin kara listesinde yer alan ülkelerdeki yabancı müşterileri adına milyarlarca dolar transfer ederek, yaptırım yasalarını ihlal ettikleri saptanan Avrupalı bankalar, ABD hükümetine büyük meblağlarda cezalar ödemek zorunda kalmıştı. İngiltere'den HSBC, UBS, Lloyds, Barclays ve Standard Chartered, İsviçre'den Credit Suisse, Fransa'dan BNP Paribas ve Almanya'dan Rabobank'ın da aralarında bulunduğu bankalar listesine son olarak, Commerzbank eklendi.

AA