Advertisement

(15:50'de güncellendi)

Bu hafta dalgalı bir seyir izleyen Dolar/TL kuru, hükümet kanadından gelen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) destek mesajları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başkanı Erdem Başçı arasındaki görüşmeye yönelik açıklamaların son dönemde oluşan gerginliği hafifletmesiyle 2.60 liranın aşağısında güne başlarken, daha sonra gelişen ülke para birimlerindeki çıkışlarla birlikte yükselişe geçerek 2.64'ün üzerine kadar ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam saatlerinde Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ile düzenlediği ortak basın toplantısında ekonomi brifinginin sorulması üzerine, "Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanımız Başçı ile değerlendirmeyi yaptık. Sonunu tatlıya bağladık" dedi. 

Haftaya 2.60 seviyelerinde başlayan dolar/TL, hafta içerisinde özellikle Euro/Dolar paritesindeki sert düşüşün gelişen ülke para birimlerinde yarattığı baskı ile yükselerek 2.6462'ye kadar tırmansa da, geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD'de tarım dışı istihdamın beklentiyi aşması ve böylece Fed'in faiz artırmaya yaklaştığı spekülasyonlarını güçlendirmesi ile ulaştığı 2.6475 lira seviyesinde olan zirve rekorunu kıramadı. 

Dolar/TL hükümet tarafından TCMB'ye yönelik destek mesajları ve Başçı'nın Erdoğan'a yaptığı sunum ve sunuma yönelik açıklamalar sonrasında dün 2.59'un aşağısına gerileyerek en düşük 2.5830 lirayı gördü. Kur bugün kademeli artarak 2.6475'i aştı ve tüm zamanların en yükseğini gördü. Dolar/TL saat 15:52 itibarıyla yüzde 2.19 yukarıda 2.6460 liradan alıcı buluyor. 

Euro/dolar paritesi dün 1.05'in de aşağısına gerileyerek en düşük 1.0495'i görmesinin sonrasında günü 1.06 dolar yakınlarında tamamlarken, bugün yüzde 0.70'lik düşüşle 1.0535 dolar düzeyinde. Euro/TL yüzde 1.32 artarak 2.7855 liradan fiyatlanırken, sepet kur ise 2.7184'te.

BloombergHT.com'a değerlendirmelerde bulunan Odeabank Stratejik Pazarlama Grup Müdürü Erkan Dernek, "2015 yılbaşından bu yana BIST’te ve tahvil piyasasında yaşanan satış baskısı TL’nin diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha kötü performans göstermesine yol açtı, ancak TL’nin son 2 günde aynı sepette olduğu diğer kurlara göre pozitif yönde ayrışması ABD Merkez Bankası Fed toplantısına yaklaşırken TL’deki dengelenme arayışlarının sürdüğünü gösteriyor" ifadelerini kullandı.

TCMB Başkanı Başçı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Çarşamba günü akşam saatlerinde gerçekleştirdiği görüşmede 130 sayfalık bir sunum yaptı. Sunumda piyasa faizlerini düşürmenin yolu olarak 4 madde sıralanırken, bu maddeler arasında istikrar ve güven artırıcı adımlar, mali disiplin, fiyat istikrarına odaklı bir para politikası duruşu yer aldı. Son madde ise "Bu yolla enflasyon beklentileri ve enflasyon risk primi düşeceğinden piyasa faizleri kademeli olarak düşebilir" oldu.

Salı günü akşam saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir ekonomik konularda değerlendirme toplantısı gerçekleştirilirken, toplantı sonrasında Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yer alan açıklamada "Merkez Bankası'nın, yasasında belirlenen çerçevede araç bağımsızlığına sahip olduğu, 2002 yılından beri, başta 2009'daki küresel kriz olmak üzere, birçok kez uluslararası dalgalanmalara karşı, aldığı tedbirlerle başarılı sınavlar verdiği ve kapasitesini uluslararası piyasalarda kanıtladığı" ifade edildi.

BloombergHT.com Editörü
Fırat Taşvur
ftasvur@bloomberght.com

(15:50'de güncellendi)