Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, yatırımcıların ABD’nin faiz artırımı tarihini değerlendirmesi ile Ocak ayından bu yana en büyük haftalık düşüşe hazırlanırken, gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybediyor.

HDFC Bank Ltd., Hindistan hisselerinde yüzde 1.2’lik bir gerilemeye öncülük etti. Lenovo Group Ltd., Intel Corp.’un satış beklentisini düşürmesinin ardından Hong Kong’da yüzde 4.7 geriledi. Hindistan rupisi, Malezya ringiti ve Güney Kore vonu dolar karşısında yüzde 0.2 zayıfladı. Çin hisseleri, merkez bankasının ülke hisse senetlerine fon akışını onaylaması ile yükseliş gösterdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.1 düşerek Hong Kong saati ile 14:15’te 947.88 puana geldi ve haftalık kaybı yüzde 2.4’e genişletti. Endeksteki gerilemede, yatırımcıların Fed’den faiz artırımı ile ilgili ipuçları beklemeleri etkili oldu. Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi 4 haftanın en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından yüzde 0.2 artış gösterdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 0.7 gerilerken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.6 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 1.1 artış gösterirken, 16.5 kat değerleme kaydedildi.