Advertisement

Yunanistan’ın Almanya ile olan söz savaşı, Yunanistan’ın savaş tazminatı talebini yinelemesi ve Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’den resmi bir şekilde şikayetçi olması ile derinleşti.

Almanya ve Yunanistan Perşembe günü, Berlin’deki Yunan büyükelçisinin Salı günü geç saatte Alman Dışişleri Bakanlığı’na Schaeuble’nin yorumları ile ilgili resmi bir protesto yaptığını onayladı.

Schaeuble ve Yunan mevkidaşı Yanis Varoufakis, son haftalarda birbirlerine iğneleyici sözler sarf ettiler. Schaeuble Salı günü yaptığı konuşmada, Varoufakis’in Yunanistan’ın Şubat ayında imzaladığı anlaşmaya daha yakından bakması gerektiğini söyledi ve meslektaşının iletişim stratejisi üzerinde yorum yaptı. Schaeuble Perşembe günü Varoufakis’i aşağıladığına yönelik iddianın “absürd” olduğunu söyledi.

Yunanistan ve Almanya arasındaki gerilim Başbakan Alexis Tsipras’ın 25 Ocak’ta kemer sıkma önlemlerini sonlandırma taahhüdü ile seçimleri kazanmasından bu yana arttı. Almanya, Yunanistan’ın 240 milyar euroluk (255 milyar dolar) kurtarma paketinin en büyük ülke katılımcısı, bütçe kesintilerinin ve reformların en önde gelen destekleyicisi.