Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın alabileceği ülke tahvillerinin azaldığı dönemde, artan fiyatlar hedefine ulaşması için alması gereken tahvil sayısını düşürebilir.

AMB hafta başında tahvil alımına başladıktan sonra Avusturya ve İspanya gibi ülkelerde faizleri rekor düşük seviyelere çeken fiyat artışları, merkez bankasının daha az tahvil alarak aylık 60 milyar euroluk hedefine ulaşmasını sağlayabilir.

Helsinki'de bulunan Nordea Bank Baş Stratejisti Jan Von Gerich dün yazdığı raporda "Almanya tahvillerinin yaklaşık dörtte birinin faizi, AMB'nin asgari borçlanma maliyeti olan yüzde - 0.20'nin altında olduğu için geçersiz durumdayken, parasal genişlemenin başlamasından bu yana yaşanan fiyat artışı AMB'nin alabileceği miktarın artabileceği anlamına geliyor" diye konuştu.

AMB tahvil alımlarını Euro Bölgesi ülkeleri arasında her ülkenin merkez bankasının AMB sermayesine yaptığı katkı oranında paylaştıracağını açıklamıştı. Bu da AMB'nin Eylül 2016'ya kadar 200 milyar euroya yakın tahvil alımı yapacağı anlamına geliyor.