Advertisement

Enerji fiyatlarında yaşanan düşüş emtia fiyatlarını 12 yılın en düşük seviyesine indirdi. Bu durumda, doların 2008'den bu yana en büyük rallisinin ham maddelere rağbeti azaltması ve petrolden şekere birçok üründe yaşanan arz fazlasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.8 gerileyerek New York saati ile 10:05'te 98.2304 oldu ve Ağustos 2002'den bu yana en düşük seviyeye indi. Ham petrol, doğal gaz ve şeker endeksi aşağı çekti. Bloomberg Spot Dolar Endeksi ise bu çeyrekte 2008'den bu yana en iyi çıkışı yakalamaya hazırlanıyor. Endeks 2004'ten bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü.

ABD ekonomisi toparlanırken diğer ekonomilerin yavaşlaması dolar yükselterek, emtia fiyatlarında gerilemeye yol açıyor. ABD Merkez Bankası Fed önümüzdeki hafta toplantı yapacak. İstihdam piyasasının güçlenmesi faiz artışının erkene alınabileceği söylentilerini artırıyor. Avrupa Merkez Bankası ise bu hafta büyümeyi desteklemek için başvurduğu parasal genişleme programı çerçevesinde tahvil alımlarına başladı.

Londra'da bulunan Natixis Emtia Araştırma Bölüm Başkanı Nic Brown "Fed'in faiz artırma olasılığı ve Avrupa ile Japonya'da parasal genişlemeler doların yükselişinin süreceğini gösteriyor. Güçlenen dolar da büyük olasılıkla dolar cinsinden işlem gören emtia fiyatlarına aşağı yönlü fiyat baskısı uygulayacaktır" diye konuştu.