Advertisement

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkesine yönelik yeni saldırıların olması halinde, acilen ölümcül silahlar alacaklarını ve saldırgana karşı yeni yaptırımların geleceğini belirtti.

Petro Poroşenko, ülkedeki bir ulusal televizyon kanalına verdiği demecinde, Ukrayna'daki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülkeye olası yeni saldırıların olması halinde, acilen ölümcül silahları alacaklarını ve saldırgan ülkeye karşı yeni yatırımların geleceğinden emin olduğunu ifade eden Poroşenko, bu durumda, Avrupa Birliği, ABD ve diğer ülkelerin kendilerine silah da dahil destek sağlayacağını belirtti. Poroşenko, "Bu durumda biz, sert ve çok koordinasyonlu hareket edeceğiz" dedi.

Ukrayna'nın Avrupa Birliği'nin (AB) bir çok ülkesi ile ölümcül silahlar da dahil askeri malzeme alımı konusunda görüşmelerini sürdürdüğünü kaydeden Poroşenko, ayrıca AB ülkelerinin Ukrayna'ya silah ambargosunu kaldırdığını hatırlattı.

Poroşenko, ayrıca ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın Ukrayna'ya, aralarında zırhlı araç ve insansız hava aracının da bulunduğu savunma nitelikli askeri malzeme yardımı yapmasına ilişkin kararını hayati bir karar olarak nitelendirirken, bu askeri malzemelerin Ukrayna ordusunun düşmana karşı mücadeledeki verimliliği ve kalitesini arttıracağını ifade etti.

Doğudaki yerel seçimler

Doğudaki durumun normale dönmesinin ardından bölgede yerel seçimlerin yapılması gerektiğini söyleyen Poroşenko, "Donetsk ve Luhansk illerinde yeniden Ukrayna hakimiyeti yerleştirilmeli, yeni yerel seçimler yapılmalıdır" şeklinde konuştu.

Söz konusu yerel seçimlerin özgür ve demokratik bir ortamda yapılması gerektiğini belirten Poroşenko, "Seçimlerin yapılması için özgür ve demokratik bir ortamın oluşması gerekir. Böyle bir ortam oluşmadığı sürece, seçimler de yapılmayacaktır" ifadesini kullandı.

Poroşenko, ayrıca dün yapılan Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu toplantısına dikkati çekerek, "Doğudaki 'özel yönetim' düzeninin uygulanacağı bölgelerin sınırları, Eylül 2014'te imzalanan Minsk mutabakatında varılan uzlaşmalar çerçevesinde belirlendi" dedi.

"Ukrayna verdiği sözleri yerine getiriyor"

Ukrayna'nın doğudaki krizin çözümüne yönelik tutumunu değerlendiren Poroşenko, "Ukrayna'ya güveniyorlar, çünkü, Ukrayna, üstlendiği tüm sorumlulukları tam olarak yerine getiriyor. Ukrayna, ateşkesi sağlamaya ve ağır silahları geri çekmeye söz verdi ve hepsini yerine getirdi" diye konuştu.

Doğudaki gerginliğin giderek azaldığını ve birkaç gündür can kayıplarının yaşanmadığını kaydeden Poroşenko, bunun gerginliğin azalmasının açık bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Poroşenko, doğudaki ateşkes ihlallerinin genel olarak makineli tüfek ile yapılan saldırılar sonucunda gerçekleştiğini dile getirdi.

Poroşenko, ülkesinin ateşkes sürecinden istifade ederek doğudaki savunma potansiyelini arttırdığını kaydederken, bu çerçevede şu anda hasar gören askeri araçların tamir edildiğini, askeri eğitim tatbikatlarının yapıldığını, tanklarla saldırıların yapılabileceği güzergahlarda ise yeni planlama ve projelere uygun olarak mayın döşeme, hendek ve diğer mühendislik çalışmalarının yapılmakta olduğunu sözlerine ekledi.