Advertisement

(16:55'te güncellendi)

Altın vadeli kontratları, yatırımcıların Fed'in politika toplantısının sonuçlarını beklemeleri ile birlikte fazla değişmedi ve üç ayın en düşük seviyesi yakınında seyretti.

Fed politika yapıcıları bu hafta bir araya gelecek ve bu toplantının temel konusu, toplantı sonrası yapılacak açıklamada, ekonominin borçlanma maliyetlerinin artırılmasında "sabırlı" olunacağı tahhüdünü kaldırmaya yetecek denli güçlü olup olmadığı olacak. Para yöneticileri, ABD'de faizlerin artırılacağı beklentisinin güçlenmesi ile birlikte, altında net uzun pozisyon sayısını altı haftadır azaltıyor.

Ocak ayındaki yüzde 10'luk artışın ardından, altın vadeli kontratları, kısmen Yunanistan'ın borç krizine ilişkin endişelerin azalması ile birlikte, 2015 yılındaki kazançlarının tümünü geri verdi. Yunanistan, bugün Uluslararası Para Fonu'na (IMF) kredi geri ödemesini yaptı. Bu ödeme, Yunanistan'ın kreditörlerle anlaşmaya varılamaması durumunda, iyice azalan nakit rezervinin tükenme riskini artırıyor.

Chicago'da RJO Futures kıdemli piyasa analisti Phil Streible, "Piyasa Fed toplantısı yaklaşırken tedirgin hale geliyor," dedi ve "Yunanistan'a ilişkin endişeler altına bir miktar destek sağlıyor, ancak bunun etkisi, Fed faizinin herkesin odaklandığı önemli bir konu olmasından dolayı, sınırlı kalacak" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1 yükselerek, ons başına 1,153.90 doalra çıktı. Fiyatlar 11 Mart'ta 1,146.50 dolar ile 1 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Metal geçtiğimiz hafta ile birlikte, iki hafta üst üste aşağı yönde hareket etti.

Fed politika yapıcıları 18 Mart'ta yerel saat ile 14:00'te Washington'da bir araya gelecek. İşgücü piyasasındaki artışlar, Fed'in faiz artırımına gitme olasılığını artırıyor ve bu durum altının çekiciliğini azaltırken, yatırımcıları tahvil ve hisse senedi gibi daha yüksek getiri beklentisi olan araçlara yöneltiyor.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 13 Mart'ta 3.1 ton düşerek 1,640.4 tonla 22 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesine indi. Yatırımcılar geçen hafta 21.9 ton ile Kasım başından bu yana en güçlü satışlarını gerçekleştirdi.

Mayıs vadeli gümüş kontratları, yüzde 0.9 artışla ons başına 15.64 dolara ulaştı.

(16:55'te güncellendi)