Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nde ekonomik durumun giderek iyileştiğini ve ekonomik göstergelerin sürdürülebilir bir iyileşmeye işaret ettiğini söyledi.

Draghi, Süddeutsche Zeitung gazetesi tarafından Frankfurt'ta düzenlenen bir konferansa katıldı. Burada konuşan Draghi, Euro Bölgesi'nde ekonomik durumun giderek iyileştiğini bildirdi.

19 üyeli tek para birliğinde bir çok göstergenin sürdürülebilir bir iyileşmeye işaret ettiğini belirten Draghi, "Firmalar ve tüketiciler arasındaki güven artıyor. Büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edildi ve banka kredileri hem arz hem de talep tarafında gelişiyor" ifadelerini kullandı.

Draghi, bankanın parasal genişleme teşvikinin düşük petrol fiyatları ve yapısal reformlarla birlikte Euro Bölgesi'nde büyümeyi desteklediğini dile getirdi.

Euro Bölgesi'nin parasal birlik olarak uzun bir yol kat ettiğini anlatan Draghi, şunları kaydetti:

"Biz tek bir pazar, tek bir para birliği ve tek bir para politikasıyla başlamıştık. Biz artık tek bir denetleyici ve karar otoritesine sahibiz. Ve yakında da tek bir sermaye piyasamız olacak. Ancak henüz gelecekle ilgili tüm soruları masaya yatıracak kadar ilerlemedik. Herhangi bir şok durumunda ortaya çıkan kalıcı şüpheleri ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bunu yapmak için de ekonomik ve kurumsal yakınsamayı hızlandırmak zorundayız."