Advertisement

(16:15'te güncellendi)

Altın vadeli kontratları, yatırımcıların, Fed'in politika toplantısı öncesi, altın destekli exchange traded fonlarından (ETF) çıkmaları ile birlikte, 18 ayın en düşük seviyesini görmesinin ardından, önceki kapanış seviyelerine toparlandı.

Piyasa uzmanları, altının gün içindeki hızlı kaybının, kısa vadeli destek seviyelerinin kırılmasının ardından tetiklenen stoploss satışlarını da içeren, teknik analize bağlı satışlardan kaynaklanmış olabileceğini kaydediyorlar.

Altın destekli ETF'lerdeki varlıklar, Pazartesi günü itibariyle, düşüşünü 14'ncü güne taşıdı ve bir yılı aşkın sürenin en uzun düşüş dönemini gerçekleştirdi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin yaklaşık yüzde 90'ı, Fed yetkililerinin, yarın toplantı sonuçlandıktan sonra yapılacak açıklamada, faizlerin artırılması konusunda "sabırlı" olunacağı yolundaki taahhüde yer vermeyeceklerini düşünüyor.

Altın 2015 yılında, faizlerin artırılacağına ilişkin endişelerin yatırımcıları tahviller ve hisse senetleri gibi daha yüksek getiri sağlaması beklenen varlıklara yöneltmesi ile birlikte yüzde 2'den fazla bir kayıp yaşadı. Para yöneticileri net uzun altın pozisyonlarını altı hafta üst üste azalttı ve ETF varlıkları 21 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesinde.

Chicago'da HighRidge Futures LLC metal işlemleri direktörü David Meger, "Dikkatler bugün Fed üzerinde," dedi ve "Fed muhtemelen sabırlı kelimesine yer vermeyecek ve bu, faiz artırımının yakında olacağı anlamına geliyor. Altın faiz taşımayan bir varlık olmasından dolayı, bu senaryoda bariz kaybeden olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1'den az bir yükseliş göstererek, New York saati ile 10:06'da, ons başına 1,153.70 dolara geldi. Fiyatlar, sena siçinde, 1,141.60 dolar ile, 7 Kasım'da 1,130.40 dolar ile gördüğü dört yılın en düşük seviyesinden bu yana en ucuz seviyesine indi.

Dolar geçen hafta, ABD'de hızlı büyüme ortamında son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı ve bu durum, altının alternatif varlık olarak çekiciliğini azalttı.

Altın 2014'te de değer kaybederek, 1998'den bu yana ilk kez iki yıl üst üste düşüş gösterdi. Fiyatlar kısmen Fed'in faizleri rekor düşük seviyede tutması ile birlikte, Aralık 2008 ile Haziran 2011 arasındaki dönemde yüzde 70 değer kazandı.

Comex'te, Mayıs vadeli gümüş kontratları yüzde 0.5 yükselerek ons başına 15.69 doalra ulaştı.

(16:15'te güncellendi)