Advertisement

Yavuz Semerci, Alfa Telecom'un Turkcell hisselerinin yüzde 13.76'sını almak üzere Ziraat Bankası'na ve Çukurova Grubu'na başvurmasını değerlendirdi.

Yavuz Semerci, Alfa Grubunun Turkcell'in yüzde 13.76'lık hissesini de satın alması durumunda yüzde 51 hisseyi elinde bulundurmak sureti ile yönetimin kontrolüne ele almak üzere harekete geçmesinin sadece bir "karşı manevra" olduğunu vurguladı. Semerci, bunun sebebinin ise 4 ay önce Çukurova Grubu ve Ziraat Bankası, Alfa'nın elindeki hisseleri almak için Tahkim'e başvurması olduğunu belirtti.

"Bu girişimin Alfa Telecom'un bir manevrası olduğu ortada." diyen Semerci, "Bunun nedeni ise bundan 4 ay önce Çukurova Grubu ve Ziraat Bankası'nın, Alfa'nın elindeki hisseleri almak için tahkime başvurmuş olmaları." bilgisini paylaştı.

Hissedarlar arasındaki sözleşmeden kaynaklanan "bir hissedar eğer temerrüde düşerse diğer hissedarın onun elindeki hisseleri alma hakkı" maddesine işaret eden Semerci, "Tahkim'i de Çukurova kazandığı için diğer hisseleri alma hakkı vardı. Bunun için başvurduğunu öğrendik. Dolayısı ile uzun vadede Turkcell'deki yönetim hisselerinin Türk tarafına geçmesinin yolu açıldı. Bu hisselerin fiyatları da sözleşmede belli. Bu yüzden de şu anda Alfa, Çukurova ve Ziraat Bankası'nın bu atağına bir karşı manevra ile cevap veriyor." açıklamasında bulundu.

Semerci, Alfa'nın bu teklifinin kabul edilmesinin mümkün görünmediğini belirterek  "Çünkü bu kabul edilirse söz konusu para Turkcell'in hesabına yatırıldığı anda Tele Sonera bu paranın 950 bin'lik kısmına Çukurova ile olan anlaşmazlığı Tahkim'de kazanması sebebi ile el koyuyor. Dolayısı ile eğer teklif kabul edilirse bu 2.8 milyar dolarlık rakamın 1 milyar dolara yakını Tele Sonera'ya gider. Bu da ayrıca Tele Sonera hisselerini yukarıya doğru itecek bir operasyon." dedi.

Semerci "Bu yüzden de Türk devleti ve Türk şirketi Çukurova'nın hisselerin hakimiyetini ele geçirmeye bu kadar yaklaşmışken Alfa'nın yaptığı bu hareket tamamen karşı bir manevra ve sonuçsuz kalmaya mahkum gibi görünüyor."  bilgisini paylaştı.