Advertisement

ABD'den gelen ekonomik veriler 6 yılın en kötü seviyesine ulaştı. Ancak bu ekonomistlerin çoğunluğuna göre, 2006'dan bu yana ilk kez faiz artırmaya hazırlanan Merkez Bankası Fed'in Haziran'da harekete geçmesine engel olmayacak.

Bloomberg'ün 12 Mart'ta tamamladığı ankete katılan 66 ekonomist, bugün iki günlük toplantıya başlayan Fed'in 16-17 Haziran'daki Açık Piyasa Komitesi'nde ilk adımı atacağı tahmininde bulundu. 21 ekonomiste göre ise Fed faiz artırmaya Eylül'de başlayacak.

Tüm bu beklentilere rağmen istihdam artışı dışındaki tüm veriler hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor. Ücret artışları Şubat'ta yeniden gerilerken, sanayi üretimi güçlenen dolar nedeniyle beklentinin altına kaldı. Kredi kartı kullanımı ise Ocak'ta 14 ayın en düşük seviyesine indi.

Bloomberg anketinden bu yana da Şubat ayı perakende satışları, Mart ayı Tüketici Güveni ve Fed'in Şubat ayı sanayi üretimi tahmin edilenden düşük geldi. Bu veriler Fed'in yılın ilk toplantısında değindiği sağlam büyüme hızını desteklemiyor.