Advertisement

Mizuho Bank Ltd.’ye göre Euro Bölgesi’nin ekonomik temelleri dikkate alındığında euro’daki düşüş aşırı oldu ve euro 12 yılın en düşük seviyesine çok hızlı geriledi. Mizuho yetkilileri, euronun toparlanmaya hazırlandığını belirtiyor.

Euro dolar karşısında, Euro Bölgesi para politikalarının ABD’den farklılık göstermesi ile birlikte 16 Mart’ta 1.0458 dolar ile Ocak 2003’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. Avrupa Merkez Bankası (AMB), 9 Mart’ta ikincil piyasada Euro Bölgesi ülke tahvilleri satın alımına başladı.

Tokyo’daki Mizuho Bank baş piyasa ekonomisti Daisuke Karakama, “Euro spekülatif satışlar dolayısıyla en zayıf para birimi durumunda. Parasal genişleme programının başlaması ile birlikte eurodaki satış doruk noktaya ulaştı. Euroyu aşağı iten etmenlerin azaldığı konusunda dikkatlı olmalıyız” dedi.

Hedge fonları ve diğer büyük spekülatörler euroda düşüş beklentisi ile açtıkları kısa pozisyon sayısını 10 Mart’ta sona eren haftada 181,073’e çıkardılar. Euroda kısa pozisyonlar, Şubat ayından Haziran 2012’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.