Advertisement

Japonya’nın kamu emeklilik fonları, yerel tahvil satışlarını hızlandırarak yurtdışına yatırımlarını rekor seviyeye yükseltti.

1.1 trilyon dolarlık Hükümet Emeklilik Yatırım Fonu (GPIF) ve daha küçük denkleri, Japonya ülke tahvili net satışlarını yaklaşık iki katına çıkartarak dördüncü çeyrekte 5.56 trilyon yenlik (46 milyar dolar) satış gerçekleştirdi. Söz konusu miktar, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) verilerine göre 1998’den bu yana en yüksek seviyede. Emeklilik fonları, 2.39 trilyon yen ile rekor seviyede yabancı hisse senedi ve tahvil alımı yaptı. Ülke tahvili satışları ve yabancı tahvil alımları üst üste 6 çeyrek dönemdir sürüyor.

GPIF, Japonya tahvillerinden hisse senetlerine daha para yönlendirmesinin ardından son çeyrekte iki yıla yakın bir sürenin en büyük yatırım kazançlarını sağladı. Fon, dünyanın en hızlı yaşlanan nüfusu için ödemelerin sağlanabilmesi adına hükümetten getirilerin artırılması yönünde baskı görüyordu. Ulusal Kamu Hizmeti Çalışanları Karşılık Yardım Birlikleri Federasyonu geçtiğimiz ay yaptığı açıklama ile GPIF’in planına uyumlu olarak yabancı hisse senedi ve tahvil yatırımlarını artıracağını ve yurt içi borca açık olmayı azaltacağını belirtmişti.

Tokyo’da JPMorgan Chase & Co. baş stratejisti Takafumi Yamawaki, “BOJ ve GPIF verileri dikkate alınarak diğer üç sivil hizmet fonunun henüz harekete geçmemiş olduğu görünüyor. Bu, değişim için daha fazla olanak bulunduğu anlamına geliyor” dedi