Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 18 Mart çarşamba

1- Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü

- 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yılı, Cumhuriyet Meydanı, 18 Mart Stadyumu ve Şehitler Abidesi'ndeki etkinliklerle kutlanacak.

- Başbakan Ahmet Davutoğlu, 18 Mart Stadyumu'ndaki Çanakkale Şehitlerini Anma Programı'na katılacak.

- Valilik ziyaretinin ardından Şehitler Abidesi'ndeki törenlerde yer alacak Davutoğlu, "Son Mektup" filminin galasında bulunacak.

- Törenlerde, Bakanlar Akif Çağatay Kılıç ve Nabi Avcı ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da yer alacak.

(Çanakkale/09.30-16.30)

2- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güven Sağlık Kampüsü ve "Göğüs Göğüse Kalp Kalbe Çanakkale Sergisi"nin açılış törenine katılacak, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ile beraberindeki heyeti kabul edecek.

(Ankara/11.00/15.15)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı'na başkanlık edecek.

(Ankara/13.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AA Editör Masası'na konuk olacak.

(Ankara/10.00)


2- AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Mevlana Türbesi ve Müzesini, Alaaddin Cami'sini, Alaaddin Tepesi'ni ve Karatay Müzesini ziyaret edecek. Dedeman Otelinde "Avrupa Birliği'ne Üyelik Süreci ve Türkiye'nin Yeni AB Stratejisi" konulu sivil toplumla diyalog toplantısına katılacak Bozkır, AK Parti il başkanlığını ziyaret edecek.

(Konya/10.45-17.30)

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ABD'de, Californiya Üniversitesinde düzenlenen Türkiye ile ilgili etkinlikte konuşma yapacak, San Francisco'da Amerikan Ticaret Odası ve Türk Amerikan İş Konseyi üyeleriyle akşam yemeğinde bir araya gelecek.

(Los Angeles/San Francisco)

4- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Vietnam'da, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pham Binh Minh ile görüşecek, Cumhurbaşkanı Truong Tan Sang tarafından kabul edilecek.

(Hanoi)

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 14. Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansı'na katılacak.

(Ankara/09.00)

6- Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Slovenya'da, Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ile görüşecek, Türkiye-Slovenya KEK VI. Dönem Toplantısı'nın kapanış törenine katılacak, Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Zdravko Pocivalsek ile bir araya gelecek.

(Lyublyana)

7- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Moskova Uluslararası Turizm Fuarı'na katılacak.

(Moskova)

8- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen "Dünya Tütün ya da Sağlık Konferansı"nda "Tütün Kontrolü ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar" konulu panele katılacak, Dubai'de, Healty City'i ziyaret edecek.

(Abu Dabi/Dubai)

9- TBMM'den

- Genel Kurulda HDP'nin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci hakkında verdiği gensoru önergesi görüşülecek.

(14.00)

- Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda yeni üniversiteler kurulmasına ilişkin kanun teklifleri ele alınacak.

(11.00)

- Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda Yabancı İstihdamı Kanunu Tasarısı görüşülecek.

(11.00)

- Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığına 47 bin öğretmen kadrosu ihdas eden ve "Aile Paketi"nde yer alan bazı düzenlemeleri de içeren "torba" kanun teklifinin görüşülmesine devam edilecek.

(12.00)

- Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Elektrik Piyasası Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan yasa tasarısını görüşmeye devam edecek.

(10.30)

10- MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, il binasından partilileri selamlayacak, Lapseki, Gelibolu ve Eceabat'ta ziyaretlerde bulunacak.

(Çanakkale/13.00-21.00)

11- HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Nevruz kutlamalarına katılacak.

(Hakkari/Mardin)


DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor.

(Şam/Halep)

2- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun DAEŞ hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

3- Yemen'deki siyasi krize ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

4- İsrail'de yapılan genel seçimlerin yansımaları izleniyor.

(Kudüs)

5- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelere devam edecek.

(Lozan)

EKONOMİ

1- Türkiye İstatistik Kurumu, 2014 yılına ilişkin "İstatistiklerle Yaşlılar" bültenini açıklayacak.

(Ankara/10.00)