Advertisement

Japonya hisseleri, Fed’in faiz kararını açıklaması öncesinde yükseliş gösterdi. Nintendo Co., akıllı telefon oyunlarını geliştirme planını açıklamasının ardından değerlendi.

Nintendo hisseleri, şirketin DeNA Co. ile birlikte mobil cihazlar için yeni oyunlar geliştireceği açıklamasının ardından Tokyo’da yüzde 21 yükseldi. Nintendo’nun en büyük beşinci hissedarı Bank of Kyoto Ltd. yüzde 15 prim yaptı. Petrol üreticisi Inpex Corp. yüzde 2.9 geriledi.

Topix endeksi yüzde 0.8 yükselerek Tokyo’da 1,582.46 puan ile günü tamamladı. Endeks erken saatlerde gösterdiği yüzde 0.1’lik kaybı sildi. Endekste gerileyen her üç hisse senedi için beş hisse senedi yükselirken, işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 12 aşağısında seyrediyor. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.6 yükselerek 19,544.48 puan oldu ve yüzde 0.3’lük düşüşü tersine çevirdi.

Topix endeksinin 14 günlük RSI’ı Çarşamba günü 79 seviyesindeydi. 70’in üzerindeki seviyeler hisse senetlerinin aşırı ve hızlı yükseldiği sinyali verebilir.

SMBC Nikko Securities Inc. hisse senedi yöneticisi Hiroichi Nishi, “Aşırı satın alım mevcut. Dolayısıyla kar satışı görebiliriz” dedi.