Advertisement

Çin hisseleri, finans şirketleri ve emtia üreticilerinin hükümetin büyümeyi desteklemek için adım atacağı spekülasyonu artış göstermesinin ardından Mayıs 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

China Everbright Bank Co., bu yılın en büyük yükselişini kaydetti. Pangang Group Vanadium Titanium & Resources Co.  yüzde 10 prim yaparak madencilik şirketlerindeki yükselişlere öncülük etti. China Eastern Airlines Corp., enerji fiyatlarının 6 yılın en düşüğüne gerilemesi ile yüzde 7.3 değerlenerek üç günlük ralliyi genişletti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 yükselerek yerel saat ile 13:19’da 3,545.02 puan oldu. Endeks geçtiğimiz 12 ayda yüzde 73 yükseliş gösterdi. İşlem hacmi 30 günlük ortalamanın iki katı seviyesindeydi. CSI 300 Endeksi yüzde 1.2 yükseldi. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.6 artış gösterdi.

Guosen Securities Co. traderlarından Yan Liu, “Yüksek işlem aktiviteleri, hisse senedi piyasasının destekleneceği anlamına geliyor. Ek teşvik geleceği spekülasyonu da piyasayı yukarı yöneltiyor” dedi.