Advertisement

(12:45'te güncellendi)

Avrupa hisseleri Fed'in bugün açıklayacağı politika kararları öncesinde erken saatlerdeki kazancı silerek düşüşü ikinci güne taşıyor. 

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek Londra saati ile 10:31'de 396.28 puan olurken, erken saatlerde yüzde 0.3'e varan kazanç elde etmişti. Maden şirketleri ve otomobil hisseleri düşüşe öncülük ediyor. Endeks dün Almanya'da yatırımcı güveninin beklentiyi karşılayamaması ile yüzde 0.7 gerilerken, yine de Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) parasal genişleme (QE) tedbirleri ile bu yıl yüzde 16 artış yukarıda seyrediyor.

Yatırımcılar bugünkü toplantı sonrasına Fed Başkanı Janet Yellen'ın yorumlarını takip ederek, faiz artırımına yönelik "sabırlı olunacağı" ifadesinin devam edip etmeyeceğini bekliyor. Yellen'ın basın toplantısı Fed'in TSİ ile 20:00'de açıklayacağı faiz kararı sonrasında gerçekleşecek ve Avrupa'da piyasalar günü tamamlamış olacak. Ekonomistlerin beklentisi Fed'in faizde bir değişiklik yapmayacağı yönünde. 

ABD'de bu hafta beklentiden zayıf gelen ekonomik veriler Fed'in faiz artırımı konusunda aceleci olmayabileceği spekülasyonlarını güçlendirdi. Standard & Poor's 500 endeks vadelileri bugün yüzde 0.2 aşağıda.

(12:45'te güncellendi)