Advertisement

Döviz piyasası, euroda düşüşün parite (1 euro = 1 dolar) olarak adlandırılan seviyede de durmayabileceğinin farkına varmaya başladı.

Opsiyon fiyatları, euronun yıl sonunda 1 dolar seviyesinin altına inme olasılığını yaklaşık dörtte bir olarak gösteriyor. Bu oran 2014 yılının sonunda yüzde 4 ve 1 Mart'ta, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) euroda düşüşe neden olan tahvil alımlarını başlatmadan önce, yüzde 11 seviyesindeydi. 2002 yılından bu yana 1 dolar seviyesinin altına düşmeyen euro, New York saati ile 07:25'te 1.0618 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Euro/Dolar mayıs ayında 1.3993 ile yılın zirvesine çıkmıştı.

AMB Başkanı Mario Draghi, güçlük çeken ekonomiye 1.1 trilyon euro (1.2 trilyon dolar) vererek bölge para biriminin değerini düşürüyor. Aynı zamanda, Fed faizleri artırmaya yaklaşıyor. Bu durum doların daha cazip hale gelmesine neden oluyor. Goldman Sachs Group Inc., para politikasındaki ayrışmanın Avrupa ortak para birimini daha da aşağıya göndereceği ve bunun sonucu euronun bu yılki yüzde 12'lik kaybını daha da genişleteceği tahmininde bulundu.

Londra'da Mizuho Bank Ltd. hedge fonları satış müdürü ve üç ay içinde euronun dolar ile bire bir seviyesinde işlem göreceği ve euronun düşüşünü bu yıl 95 ABD senti seviyesine genişleteceği tahmininde bulunan Neil Jones, "Parite seviyesini göreceğiz ve bunun altına da inilecek," dedi ve "Bu, kısmen sadece bir yönde hareket eden AMB ve diğer yönde giden Fed'in bir fonksiyonu" şeklinde görüş bildirdi.

New York'ta Goldman Sachs şef döviz stratejisti Robin Brooks, 13 Mart'ta, 12 aylık euro tahminini 1.08 dolardan 95 sent seviyesine düşürdü. Brooks ayrıca, 2016 yılı tahminini de 1 dolardan 85 sent seviyesine çekti.

Düşüş Beklentileri

Brooks, 13 Mart'ta, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Doların gerçek gücünü gösteren seviyelerde seyretmesini önleyen olağandışı parasal genişlemenin olduğu bu yılların ardından, ABD para politikasının yaklaşan normalleşmesini önemli bir katalizör olarak görüyoruz" dedi.

Credit Suisse Group AG bu ay, Avrupa ortak para biriminin parite seviyesinin altına düşeceği tahmini yapan diğer bankaların arasına katıldı.

Bu beklentiler halen en yüksek seviyeden daha kötümser düzeyde. Bloomberg'in anketine katılan 60'tan fazla analistin sene sonu için medyan tahmini 1.07 dolar seviyesinde. Traderlar, Bloomberg'in derlediği opsiyon fiyatlarının gösterdiği üzere, euronun 31 Aralık'ta 1 dolar seviyesinin altına inme olasılığını yüzde 23 olarak görüyor.

Opsiyonlar şimdilerde, kurlardaki dalgalanmalardan korunmak için alım yapan yatırımcılar ve şirketler arasında, euro için, son üç haftanın en yoğun aşağı yönlü beklentisini yansıtıyor. Volatilite açısında, risk dönüşü verilerinin gösterdiği üzere, dolar karşısında euro satmak için bir yıllık opsiyonun alım yapanlara karşı primi 2.4 yüzde puan seviyesinde ve bu 24 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor.

Doların Gücü

Analistler, tahminlerini yıl sonundaki 1.18 dolar seviyesinden yaklaşık yüzde 9 düşürmelerine karşın, eurodaki düşüşün hızını yakalamakta zorluk çekiyorlar.

Kopenhag'da Danske Bank A/S kıdemli analisti ve Salı günü euronun önümüzdeki altı aylık dönemde 99 sent seviyesine düşeceği tahmininde bulunan Christin Tuxen, "Draghi ve Yellen'ın politikaları oldukça farklı yönde ilerliyor. Bu nedenle analistlerin çoğu şimdilerde tahminlerini yeniden yazıyor," dedi ve "Bu hareketin şiddetinden şaşkınlığa uğrayam yanlızca biz değiliz" şeklinde görüş bildirdi.

Ancak herkes euronun düşmeye devam edebileceğini düşünmüyor. Mizuho Bank Ltd., çok hızlı bir zayıflamanın ardından bir sıçramanın zamanının geldiğini düşünüyor ve banka, dünyanın en büyük cari işlemler fazlasından biri olan Euro Bölgesi cari fazlasını euronun neden değer kazanması gerektiğinin bir sebebi olarak gösterdi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin yaklaşık yüzde 90'ı, Fed yetkililerinin bugünkü toplantı sonrası yapacakları açıklamanın metninden, faizlerin artırılması konusunda "sabırlı" olunacağı taahhüdünün çıkarılmasını bekliyor. Yüzde 45'lik bir grup bunu Haziran ayında, Aralık 2008'den bu yana sıfır seviyesi yakınında tutulan gösterge faizde artırıma gidilmesine yönelik bir adım olarak görüyor. 12 ve 13 Mart'ta gerçekleştirilen bu ankete 49 ekonomist katıldı. Yüzde 37'lik bir kısım ise faiz artırımının Eylül ayında yapılmasını bekliyor.

Politika Ayrışması

Draghi'nin politika önceliğini, euroyu paylaşan ülkelerde deflasyondan kaçınmak oluşturuyor. Şubat ayı dahil, son üç ayda yıllık tüketici fiyatları düştü.

Londra'da Standard Bank Plc 10'lar Grubu strateji müdürü Steve Barrow, "Euronun parite seviyesinin altına doğru hareket etmeye devam edeceği şeklinde güçlü bir konsensus var," dedi ve euronın önümüzdeki iki yılda 90 sentin altında işlem görmesini beklediğini söyledi. Barrow, "Fed ve AMB'nin para politikaları arasındaki ayrışma halen muhtemelen euro-dolardaki düşüşün sürmesine yol açıyor" şeklinde görüş bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Mart 2015 Cumartesi, 20:15 Misafir yaw bu ekonomistlerden niye hiç bişe anlasilmiyor :)
21 Mart 2015 Cumartesi, 11:19 Misafir Japan Bankası'na helal olsun
18 Mart 2015 Çarşamba, 21:43 Misafir Euro alınırmı