Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed, faiz artışı için sabırlı olacağı taahhüdünü sözlü yönlendirmesinden çıkarırken, Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 2015 yıl sonu için gösterge faiz oranı tahminini Aralık'taki yüzde 1,125'ten yüzde 0.625'e indirmesi piyasalarda iyimserliğe neden oldu.

Kararın ardından dolar euro karşısında değer kaybını artırarak, 1.08'e kadar çıktı. Parite saat 21:05 itibariyle yüzde 1 yukarıda 1,0768 seviyesine geldi. Dolar/TL ise açıklama sonrasında 2,60'ın altına indi. Kur aynı dakikalarda yüzde 1,41 aşağıda 2,5788 düzeyindeydi.

Bloomberght.com'a konuşan İş Yatırım Uluslararası Piyasalar, Hisse Senedi ve Türev Müdürü Şant Manukyan, Fed'in hiç acelesi olmadığı mesajını verdiğini ifade etti. 2015 için faiz artışı beklentisinin sert bir şekilde aşağıya çekildiğini söyleyen Manukyan "Büyüme değerlendirmesi sağlam yerine mütevazi olmuş. Yani son çeyrek verileri yansıtılmış" diye konuştu.

FOMC'nin beklentileri noktasında büyük revizyon olduğunu ifade eden Manukyan "Fed sabırlı olmayacaksa da hiç aceleci değil" dedi.

Ak Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Gökhan Şen konuya ilişkin raporunda, kısmen güçlü dolar kısmen de küresel düzeydeki düşük faiz ortamı sebebiyle geleceği yönelik FOMC tahminlerinin aşağı geldiğini belirtti. Kısa vadeli faiz artışı beklentilerinin önemli oranda törpülendiğini belirten Şen "Güvercinler için önemli bir nefes alma alanı var ancak piyasa zaten bu yıl 2’den fazla faizini fiyatlamıyordu. Bu yüzden Fed’in geri adım atması pozitif ancak onların düşündükleri seviyeler hala piyasa için uzak" ifadelerini kullandı.

Yellen'ın konuşmasını da yorumlayan Şen, verilerin belirleyici olacağını ancak ilk artışın Eylül'de geleceğini düşündüğünü söyledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar, kararın uluslararası piyasaları rahatsız etmeyeceğini ifade etti. Salar "Parite ve kur taraflarında da gördüğümüz üzere bu dönem Türkiye ve uluslararası piyasaların nefes alma şansı var" diye konuştu.

Kararın Türk aktifleri ve dolar/TL için olumlu olduğunu kaydeden Salar "Hafta başında TCMB, Fed ve Fitch olmak üzere üç risk görüyorduk. Bu tehlikelerin iki buçukluk kısmını atlattık" ifadelerini kullandı.

Bloomberg HT yayınına katılan HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, piyasaların beklentisinden daha güvercin bir açıklama olduğunu belirtti. Fed'in ABD'deki büyümenin kırılgan olmadığına emin olduğu zaman faiz artışı yapmak istediğini söyleyen Keresteci, piyasaların kararı pozitif algılayacağını kaydetti.

BloombergHT.com Editörü
Enes Tunagür
etunagur@bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Mart 2015 Perşembe, 16:47 Misafir sadece dolarmı? bütün sistem çökücek ekonmist diye bişey kalmadıki hepsi alavere dalavere,sistem sanal paraya boğulmuş durumda,, olacak olan ise 2008 tekrarı ,daha halklar ayaklanacak şu an çok iyi denilen sistem borçların sıfırlanması yada savaşlarla ortadan kaldırılacak borsalar tek ayaklı dağ gibi,,
19 Mart 2015 Perşembe, 08:50 ykurt@incitas.com.tr fed'in muhtemel faiz artışı sene sonuna kadar olacak ancak faiz artışları çok düşük olacak, şu anki düşük faiz koşullarında bile abd ekonomisi büyüme konusunda zorlanıyor, faiz arttığı zaman büyüme daha da zayıflar. fed'in beklenen faiz artışı gelişmekte olan ülkelerde fiyatlanmış durumda. faiz sonrası abartılı tahminler gerçekçi değil.
19 Mart 2015 Perşembe, 08:46 Misafir fed de çok güçlü dolar istemiyor, faiz artıracak ancak küçük artışlar olacak. faiz artırımı zaten gelişmekte olan piyasalarda fiyatlanmış durumda. abartılı tahminler gerçekçi değil.