Advertisement

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed), politika faizini değiştirmediği ve faiz artırımına ilişkin yönlendirmede kullanılan "sabırlı" ifadesini kaldırdığı hatırlatılan ve bunun Türkiye'ye yansımasının ne olacağına ilişkin değerlendirmesi sorulan Kurtulmuş, kararının ABD'de beklendiğini dile getirerek, "Kısa vadede Türkiye'de de Dövizin, doların bir miktar düşmesine neden olacağını söylemek mümkün" dedi.

Kurtulmuş, Türkiye'de faizin indirilmesi konusunda da ciddi bir etkisi olacağını düşündüğünü, ancak kararın sihirli bir değnek olmadığını ifade etti.

Ekonomi yönetiminde söylem farkı olduğu yönündeki iddialara dair soru üzerine de Kurtulmuş, Merkez Bankası'na ilişkin bu tartışmaların birileri tarafından yanlış yerlere çekildiğini dile getirdi.

Tartışmanın, Merkez Bankasının araçsal bağımsızlığı üzerine olmadığına dikkati çeken Kurtulmuş, bu tartışmaların demokraside olabileceğini söyledi.

Gezi Olaylarından sonra maliyet analizi yaptığının anımsatılarak, Merkez Bankası tartışmasının maliyetinin hesaplanıp hesaplanmadığının sorulması üzerine Kurtulmuş, bu maliyetin hesaplanabileceğini ancak dövizdeki dalgalanmanın büyük kısmının içerideki değil dışarıdaki gelişmelerden kaynaklandığını kaydetti.

Kurtulmuş, Merkez Bankası'na ilişkin tekrar böyle bir tartışma yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin soruyu ise "Yaşanmaz" diye yanıtladı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Mart 2015 Perşembe, 22:33 Misafir "sabırlı" kelimesi kalkmasaydı ne olacaktı? dolar yükselecek miydi? fed diyor ki:"artık sabırlı şekilde uzun bir süre beklemeyeceğiz" yani meali: "ya haziran ya da eylül'de faizi artıracağız" dolar önümüzdeki kısa vade de düşer mi çıkar mı göreceğiz...
19 Mart 2015 Perşembe, 17:33 Misafir hadi ya... bunu kahvede belki çay içen köylü amcam bilmiyordur belki, o da belki... aman ne büyük laf söylemiş.