Advertisement

Konu ile ilgili bilgi sahibi kişilerin ifadelerine göre Avrupa Merkez Bankası (AMB), Yunan bankalarına sağlanacak maksimum acil durum likidite miktarını 400 milyon euroya (435 milyon dolar) yükselterek Yunan Merkez Bankası’nın talep ettiği miktarın altında bir artırım yaptı.

Söz konusu artırımın AMB Yönetim Kurulu tarafından Çarşamba günü onaylandığı belirtildi. Bilgi sağlayan kaynaklar kurul toplantısının kamuya açık olmaması dolayısıyla isimlerinin açıklanmamasını istediler. Yunanistan’ın 900 milyon euro talep ettiği ifade edildi.

Şubat ayında normal AMB fonlama operasyonlarının dışına çıkarılan Yunan bankaları, Acil Durum Likidite Yardımı (ELA) için ülke merkez bankasına başvurmaya zorlanmış oldu. ELA’yı durdurma gücüne sahip olan Frankfurt merkezli AMB, her hafta ELA’yı gözden geçiriyor. Her hafta değerlendirme yapılmasında bankalarının sağladıkları likiditeyi Yunan hükümetini finanse etmek için kullanarak Avrupa Birliği yasalarını ihlal edebilecekleri endişesi etkili oluyor.

Likidite sıkıntısı yaşayan ülke, vadesinin gelmesi ile birlikte Cuma günü 2 milyar eurodan fazla borç ödemesi yapmak zorunda. Hükümet ayrıca emeklilik aylıkları ve maaşları Mart ayı sonunda ödemek durumunda.