Advertisement

Fed yetkilileri dolardaki yükselişten dolayı ABD para politikasını küresel genişlemeden ayrıştırmada ilk düşündüklerinden daha fazla güçlük çekiyorlar.

Politika yapıcılar, 2015’in ilerleyen zamanlarında faiz artırımına kapıyı açık bırakırken, Fed Başkanı Janet Yellen bir acele içinde olmadıklarını ve sıkılaştırma hızının ilk tahmin edilenden yavaş olacağını söyledi.

Fed’in ihtiyatlı duruşunun ardında dolardaki yükseliş bulunuyor. Dolar, ABD dışı ekonomilerdeki gevşek para politikasından etkilenerek yükseliş gösteriyor ve ABD’nin hali hazırda aşırı düşük olan enflasyonunu baskılarken, büyümeye engel oluşturuyor.

New York’taki Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. baş finans ekonomisti Chris Rupkey, “Bugünkü bileşik dünyada ABD’nin küresel baskılardan tamamıyla bağımsız olduğunu söylemek biraz naifçe olabilir. Dünyadaki diğer tüm merkez bankalarının faizleri düşürmesi Fed’i planlarını gerçekleştirmede yeniden düşünmeye sevk etmiş olabilir” dedi.

Fed'in açıklamasında en çok dikkat çeken noktalardan biri Fed başkanlarının yıl sonu için federal fonlama oranı beklentisini yüzde 1,125'ten yüzde 0,625'e indirmesi oldu.

USForex Inc. dealerı Lennon Sweeting, “Burada en önemli nokta, federal fonlama oranı beklentilerinin düşürülmesi oldu. Bu da Fed duruşunun yavaş ve tedbirli olacağını gösteriyor. Faizleri artırmaları için gerçek bir aciliyetleri yok” dedi.