Advertisement

(21:08'de güncellendi)

Petrol, gözlerin tekrar ABD'deki rekor düzeyde gerçekleşen arza çevrilmesi ile düşüşe devam ediyor. 

Petrol vadelileri New York'ta yüzde 4.3, Londra'da ise yüzde 3.6 geriledi. Fiyatlar dün Fed'in faiz oranı beklentisini düşürmesi sonrasında doların değer kaybetmesi ve emtia talebinin artması ile 2 haftadan uzun bir sürenin en dik artışını kaydetti. Petrol stokları ise EIA tarafından yapılan açıklamaya göre 30 yıldan uzun bir sürenin en fazla düzeyinden artmaya devam ediyor. 

Petrol ABD'de arzın artmaya başlaması ile Şubat ayı başlangıcından itibaren yüzde 21 geriledi. ABD’li petrol şirketlerinin hizmet veren sondaj makinesi sayısını 2011’den bu yana en düşük seviyeye indirmesine rağmen ABD petrol stokları artmaya devam ediyor. Suudi Arabistan’ın Eski İstihbarat Şefi olan Prens Turki Al-Faisal’a göre OPEC’in en büyük üreticisi Suudi Arabistan piyasaya müdahale etmeyecek.

Nisan vadeli Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde, yüzde 1.43 dolar kadar gerileyerek New York saati ile 13:05'te 43.23 dolar oldu. Cuma günü sona erecek olan kontrat dün 1.20 dolar artarak 44.66 dolar ile 27 Şubat'tan bu yana en yükseği görmüştü. Daha aktif işlem gören Mayıs vadeli kontrat ise 1.53 dolar düşüşle 45.12 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 21 aşağısında seyrediyor.

Mayıs vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 1.73 dolar kadar gerileyerek 54.18 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark aynı ay vadeli kontratlarda 9.06 dolar düzeyinde. 

(21:08'de güncellendi)