Advertisement

(21:00'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, petrolün ayı piyasasına doğru düşüşünü yeniden başlatmasının ardından, enerji hisselerine gelen satışlar ile geriledi. Dolar euro karşısında, son altı yılın en büyük düşüşünün ardından değer kazandı.

Standard & Poor's 500 Endeksi, Çarşamba günü yüzde 1.2 ralli yaptıktan sonra, New York saati ile 14:21'de, yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu. Endeksteki enerji hisseleri, petrolün yüzde 3'ün üzerinde değer kaybetmesinin etkisiyle düştü. Euro dolar karşısında yüzde 2.2 zayıflayarak 1.0622 seviyesine indi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi beş baz puan yükselerek yüzde 1.97'ye çıktı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükseldi.

S&P 500, Fed'in faiz tahminlerini düşürmesi sonucu dün tüm zamanların en yüksek seviyesine yüzde 1 kadar yaklaşmasının ardından, geriledi. Dolar ise ABD'nin bu yıl faiz artıracağına ilişkin beklentilere paralel olarak değer kazandı.

Cenevre'de Mirabaud Securities LLP başkan yardımcısı John Plassard, "Yellen'ın yorumları, gelecekteki faiz artırımının verilere bağlı olduğunu gösterdi ve ekonomik veriler aslında kötü," dedi ve "Halen, dolar yükselecek ve buna bağlı olarak, önümüzdeki haftalarda volatilite artacak. Mart ayı boyunca, hisse senetleri henüz iki gün arka arakaya yükselmedi" yorumunda bulundu.

ABD'de bugün Conference Board'un açıkladığı, önümüzdeki üç ila altı ay için görünümü yansıtan, öncü göstergeler endeksi, Şubat ayında yüzde 0.2 yükseldi. Yine ABD'de bugün açıklanan işsizlik başvuruları verisi 300,000'in altında çıktı ve böylelikle iki hafta üst üste bu seviyenin altında gerçekleşti. Bu durum, ekonomi yavaşlama işaretleri gösterirken, işgücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor.

(21:00'da güncellendi)