Advertisement

Japonya hisseleri, güçlenen yenin Fed’in faizleri ilk tahminlerden daha yavaş artıracağı iyimserliğini gölgelemesi ile geriledi.

Gelirlerinin yaklaşık yüzde 84’ünü yurtdışında elde eden Honda Motor Co. yüzde 1 değer kaybetti. Yen dolar karşısında Çarşamba günü yükseliş gösterdi. Aeon Financial Service Co., Credit Suisse Group AG’nin hisse senedi tavsiyesini düşürmesinin ardından yüzde 4.7 geriledi. Nintendo Co. yüzde 12 prim yaparak iki günlük yükselişini yüzde 36’ya çıkardı. Şirket, DeNA Co. ile birlikte mobil cihazlar için oyun geliştirmeyi planladığını açıklamıştı. Mitsumi Electric Co. yüzde 3.7 değer kaybederek Nikkei 225 Stock Average’deki en büyük düşüşü gösterdi.

Topix endeksi, yüzde 0.4 gerileyerek Tokyo’da 1,575.81 puandan kapanış yaptı. Endekste yükselen her hisse senedi için yaklaşık üç hisse senedi geriledi. Nikkei 225 yüzde 0.4 düşüş ile 19,476.56 puana geldi. Yen dolar karşısında, Çarşamba günü Fed açıklamaları ile yüzde 1 yükselmesinin ardından 120.52 yenden işlem gördü. Fed açıklamaları ABD hisselerinde yükselişlere yol açtı.

Tokyo’daki Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd. piyasa stratejistlerinden Ayako Sera, “Fed’in faiz oranları ile ilgili görüşü artık yatırımcı beklentilerine daha yakın. Bu da piyasadaki belirsizliği biraz azalttı. Ancak Fed yetkilileri ekonomi ile ilgili tahminlerini düşürdüler. Bu da yendeki yükselişin nedenlerinden biri. Japonya hisseleri yendeki yükselişten olumsuz etkilendi” dedi.