Advertisement

Çin hisseleri, gösterge Şanghay endeksinin 2008’den bu yana en yüksek seviyeye gelmesinin ardından havayolu şirketlerindeki kayıpların sanayi şirketlerindeki yükselişleri gölgelemesi ile 7 günden bu yana ilk kez geriliyor.

Air China Ltd. ve China Eastern Airlines Co., petrolün Çarşamba günü New York’ta 3 haftanın en büyük yükselişini göstermesinin ardından yüzde 4’ten fazla değer kaybetti. China Mobile Ltd., karının 1999’dan bu yana en büyük düşüşü göstermesinin ardından yüzde 2.9 değer kaybetti. China Railway Group Co. yüzde 10 prim yaptı.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 0.7 kadar yükselmesinin ardından yüzde 0.4 gerileyerek yerel saate ile 14:14’te 3,563.91 puana geldi. Endeks Çarşamba günü itibarıyla geçtiğimiz 12 ayda yüzde 77 artış gösterdi. Endeksteki yükselişte, yatırımcıların parasal teşviklerin ekonomiyi canlandıracağı iddiaları etkili oldu.

Shenwan Hongyuan Group Co. işlem direktörü Gerry Alfonso, “Bazı yatırımcılar kar satışı yapmak için iyi bir zaman olduğuna karar verdiler. Düzeltme şu ana kadar görece küçük ve uzun vadede pozitif trend üzerinde bir değişikliğe işaret etmeyecek” dedi.