Advertisement

İsviçre Merkez Bankası (SNB), güçlü frankın ekonomi üzerinde baskı oluşturması ve fiyatları aşağı itmesi ile birlikte, rekor düşük seviyedeki mevduat faizini değiştirmedi.

SNB, bugünkü toplantısında, vadesiz mevduat faizini, Bloomberg'in anketine katılan 25 ekonomistin 22'sinin tahmin ettiği gibi, eksi yüzde 0.75 seviyesinde tuttu. Merkez bankası ayrıca, frankın aşırı değerli halinin sürdüğünü ve tüketici fiyatlarının bu yıl yüzde 1.1 düşmesini beklediğini kaydetti. Başkan Thomas Jordan kararın ardından yaptığı basın açıklamasında "Frank aşırı değerli olmayı sürdürüyor. Gerektiğinde Döviz piyasasına müdahale etmeye hazırız." bilgisini paylaştı.

Jordan, minimum kur uygulamasının kaldırılmasının ekonomi için ilave zorluklar getirdiğini kaydettikten sonra, frankı zayıflatmak için faiz oranlarını rekor düşük seviyede tutma taahhüdünde bulundu.

Jordan, Merkez bankasının faiz kararının ardından yaptığı açıklamada, frankın aşırı değerli kalmaya devam ettiğini ve yetkililerin, ihtiyaç duyulduğunda, döviz piyasalarına müdahaleye hazır olduğunu söyledi. Jordan ayrıca, bu yıl için büyüme görünümünü düşürdü ve fiyatlarda son 60 yılın en güçlü düşüşünün olacağı tahmininde bulundu.

İsviçre ekonomisi 15 Ocak'ta, merkez bankasının frankın euro kaarşısında 1.20 seviyesindeki tavanını kaldırdığını ve bunun yerine vadesiz mevduatlara uyguladığı faizi artırdğını duyurmasının ardından bir şok ile karşılaştı. Bu hareket İsviçre frankını spiral içine sokarken, finans şirketlerinde zararları tetikledi ve ekonomide zayıflama endişelerini artırdı.

Merkez bankası, yaptığı açıklamada, "SNB, para politikasını formüle derken, kurun durumunu ve enflasyon ve ekonomik gelişmeler üzerindeki etkisini dikkate almaya devam edecek," dedi ve "Banka, bu nedenle, ihtiyaç duyulduğunda, döviz piyasasında aktif kalmayı sürdürecek" şeklinde açıklamasına devam etti.

Şubat ayından bu yana, frank, Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme programını başlatmasına karşın, euro karşısında 1.04 seviyesi civarında işlem gördü. Halen, İsviçre frankı, SNB Nöbetleşe Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Moser'in geçen ay belirttiği üzere, "yoğun" aşırıdeğerli kalmaya devam ediyor.

Politika yapıcılar ayrıca, üç ay vadeli Libor faizi için hedef bandını eksi yüzde 1.25 ile eksi yüzde 0.25 aralığında tutuyor.