Advertisement

(19:22'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Fed'in dünkü toplantı sonrasında ekonomik verilerin büyümenin ılımlı olduğuna işaret ettiğini söylemesi üzerine, bu ifadenin faiz artırımı konusunda aceleci olunmayacağı spekülasyonlarının güçlenmesini sağlaması ile 2000'den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek günü 400.83 puandan tamamladı. Endeks dün İngiltere Borsasının bütçe sunumu sonrsaında yükselmesi ve İsveç'in faiz indirimi sonrasında hisselerin ralli yapması ile artış kaydetmişti. Stoxx 600 bu yıl genelinde yüzde 17 yukarıda seyrediyor. 

Fed toplantısı sonrasında yapılan açıklamalara göre faiz artırımı için Nisan ihtimaller dahilinde değil ve enflasyonun hedefe ulaşması ile iş gücü piyasasında dahaki gelişim konularında Banka oldukça rahat hissetmeden politikalarda sıkılaştırma başlamayacak. Fed ayrıca sözlü yönlendirmesinden faiz artırımı için "sabırlı" olunacağı ifadesini çıkardı. Standard & Poor's 500 endeks vadelileri bugün yüzde 0.2 yukarıda seyrediyor. 

Fed yıl sonu faiz beklentisini düşürürken, bu durum sıkı para politikasının riskli varlıklara olan talebi azaltacağı ve doların aşırı yükselmesini sağlayacağı endişelerini hafifletti. 

(19:22'de güncellendi)