Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Fed’in faizleri ilk tahminlerden daha yavaş artıracağı sinyali vermesinin ardından 1 ayın en büyük yükselişini kaydetti. Güney Kore vonu, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki yükselişlere öncülük etti.

Dünyanın en büyük üçüncü altın madencisi AngloGold Ashanti Ltd. Johannesburg’te yüzde 6.6 prim yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük inşaat şirketi Emaar Properties PJSC 6 haftanın en büyük artışını gösterdi. Tencent Holdings Ltd. karının yükselmesinin ardından rekor seviyeye ralli yaptı. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Tayvan’da gösterge endeks 7 yılın zirve seviyesine yükseldi. Von ve Endonezya rupiahı en az yüzde 1.1 değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.4 yükselerek Londra saati ile 07:35’te 969.75 puana geldi. Endeks böylece 13 Şubat’tan bu yana en büyük artışı kaydetti. Fed 2015 yılı sonu için gösterge faiz oranı beklentisini düşürerek sıkı para politikasının riskli varlıklara talebi azaltacağı endişelerini hafifletti.

Kuala Lumpur merkezli Areca Capital Sdn. CEO’su Danny Wong, “Tekrar risk moduna geçildi. Yakın vadede faiz artırımına yönelik bir işaret olmaması ile yabancı fonlar yeniden gelişen piyasalara yönelecek” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 1.4 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.9 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 3.1 artış gösterirken, 16.9 kat değerleme kaydedildi.