Advertisement

ABD ücretlerindeki artışlar, ülkenin ekonomik büyümesi üzerinde hiç bu kadar kritik bir öneme sahip olmadı

New York’taki RBC Capital Markets LLC baş ABD ekonomist Tom Porcelli’ye göre gelirler ve tüketici harcamaları arasındaki bağ 1960’ların başından en yüksek seviyeye ulaştı.

Ücretler daha da kritik bir önem taşır hale geldi. Resesyon darbesinin ardından aşırı borçlanan hane halkları, konut kredisi kullanmak için isteksiz veya koşulları elvermiyor, yeni televizyon veya bulaşık makinesi alarak kredi kartını şişirmek istemiyorlar. Amerikalılar sadece gelirlerinin izin verdiği kadar harcama yaparak ekonominin yüzde 70’ini oluşturan tüketici harcamalarının ücretlerdeki artış hızına bağlı olduğu gerçeğine işaret ediyorlar.

Porcelli, “Kredinin somut olarak kullanılmadığı bir ortamda, ücretlerin geleceği önem arz eder. Tüketim perspektifinden tüm yönlendirmeyi ücretler yapıyor” dedi.

Porcelli ‘ye göre ücret artışları ve enflasyona göre düzenlenmiş tüketici harcamaları arasındaki korelasyon toparlanmanın başladığı Haziran 2009’dan bu yana 0.93 seviyesinde seyrediyor. 1 seviyesi iki değişkenin her zaman aynı yönde ilerlediği anlamına geliyor. 0 seviyesi az bir bağlantıları olduğu, eksi 1 ise sürekli olarak uzaklaştıkları anlamına geliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Mart 2015 Cuma, 18:15 Misafir tabi boyle olur askari ucretin 8 $ ev kirasini 1500 ile 2000 dolar oldugu bi ulke nasil yasicak fultime is bile yok parttime dondu. buyuk orantizi lik var.