Advertisement

(17:16'da güncellendi)

Dolar endeksi, Fed Başkanı Janet Yellen’in merkez bankasının faiz artırımlarında bir aciliyeti olmadığına işaret etmesinin ardından Ağustos 2011’den bu yana en sert haftalık düşüşe yaklaşıyor.

Dolar, Yellen’in 18 Mart’ta gerçekleşen basın konferansında yaptığı açıklamaların ardından geriledi. Yellen, Haziran ayında bir faiz artırımına gidilmesi ihtimalinin yok sayılmadığını ancak merkez bankasının “sabırlı” olunacağı ifadesini kaldırmasının sabırsız olacağı anlamına gelmediğini söyledi. Vadeli işlem yapan traderlar faiz oranlarının Eylül ayında artırılması olasılığını yüzde 43 olarak görüyor. Fed2in Çarşamba günkü açıklaması öncesinde bu oran yüzde 55 idi.

Londra’daki HSBC Holdings Plc Döviz stratejistlerinden David Bloom, “Fed’in faiz artırımı fiyatlandı. Doların boğa piyasası arkasındaki motivasyon ortadan kalkıyor” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 1 gerileyerek 5 haftanın ilk kaybına yaklaştı. Endeks, Fed’in hala bu yıl faizleri artırmaya hazır olduğu spekülasyonları Perşembe günü 6 yılın en büyük düşüşünden toparlanmıştı.

Euro dolar karşısında, yüzde 1.1 yükselerek 1.0780 dolardan işlem gördü. Euro dolar karşısında bu hafta yüzde 2.7 geriledi.

(17:16'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Mart 2015 Cuma, 21:12 Misafir tersini yapın