Advertisement

(16:30'da güncellendi)

ABD'de Nasdaq Bileşik Endeksi, beklenenden daha iyi çıkan şirket finansallarının ABD hisse senetlerine alım getirmesi ile birlikte, 15 yılın en yüksek seviyesine ralli yaptı. Dolar, Fed'in faiz artırma konusunda acelesi olmadığı spekülasyonuna bağlı olarak zayıflarken, ABD Hazine tahvilleri değer kazandı.

Nasdaq Bileşik Endeksi, New York saati ile 09:55'te yüzde 0.7 yukarıda seyrediyordu ve dot-com döneminde gördüğü kapanış bazında zirvenin yalnızca yüzde 0.5 uzağında. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.7 yükseldi ve son beş haftanın en iyi haftalık performansını göstermeye yöneldi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 1 geriledi ve 2013'ten bu yana en güçlü haftalık kaybını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Stoxx Europe 600 Endeksi, ABD hisse senetlerinin rekor seviyelerde seyretmesi ile birlikte, yüzde 0.2 yükselerek, 2000 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyeyi yukarı taşıdı. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 1.95'e indi. ABD petrolü yüzde 3.4 yükselerek varil başına 45.45 dolara çıktı. Bugün çeyrek dönemin üçüncü cuması olması nedeniyle opsiyon kontratlarının vadelerinin dolmasından dolayı volatilite olabilir.

Nasdaq Bileşik Endeksi, Biogen Idec Inc.'nin Alzheimer ilacının sonuçlarının iyi çıkması üzer,ne sıçrama yapması ile birlikte, üçüncü gün art arda 5,000 seviyesini aştı. S&P 500 Endeksi, beklenenden daha iy kar açıklayan Nike Inc.'nin ralli yapması ile birlikte, haftalık kazancını yüzde 2.4'e genişletti. Dolar, Fed'in Çarşamba günü faiz tahminlerini aşağı çekmesinin ardından, en az 10 yılın en yüksek seviyesinden geri çekildi.

Newton, Massachusetts'te Miller Tabak & Co LLC in hisse senedi stratejisti Matt maley, "Dün, çarşamba günkü kazançla konsolide edildi," dedi ve "Şimdi yeniden yükselip daha yukarıdaki zirvelere çıkıp çıkamayacağımızı görmek zorundayız. Bugün zor olan, çeyrek dönem vade sonu olması ve buna bağlı olarak S&P 500'ün yeniden denge bulması. Bu nedenleü, piyasada bazu yapay hareketlenmeler olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

(16:30'da güncellendi)