Advertisement

Çin hisseleri, işlemlerdeki toparlanmanın karları artıracağı spekülasyonu ile teknoloji hisselerinin bir hafta süren ralliyi genişletmesi ve aracılık kurumlarının artış göstermesinin ardından yükselişi 8. güne taşıdı ve 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Citic Securities Co. ve Haitong Securities Co. en az yüzde 8 prim yaptı. Şanghay’da işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 74 yukarısına yükseldi. Kredili işlemler rekor seviyelere ulaştı. Ping An Insurance (Group) Co., yıllık karının yüzde 40 arttığını ve temettüleri ödemeyi planladığını belirtmesinin ardından yüzde 3.4 değerlendi. Dr. Peng Telecom & Media Group Co. yükselişi ikinci güne taşıdı.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 1 yükselerek yerel saat ile 14:34’te 3,616.95 puana geldi. Endeks bu hafta yüzde 7 ralli yaparak 5 Aralık’tan bu yana en büyük artışı gösterdi. Çin Başbakanı Li Keqiang ekonomik büyümenin aşırı yavaşlaması halinde harekete geçileceği taahhüdü verdi. CSI 300 Endeks yüzde 1.1 yükseldi. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.4 artış gösterdi.