Advertisement

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Gavriil Sakellaridis, Başbakan Alexis Tsipras ile Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmesini "olumlu" olarak değerlendirdi.

Başkent Atina'da özel bir televizyon programında konuşan Sözcü Sakellaridis, "Berlin'den memnun dönüyoruz. Başbakan Tsipras, Berlin'de Yunan hükümetinin tezlerini dile getirerek ülkede son beş yılda hakim olan sosyal durumu, memorandumlardan kaynaklanmayan sorunları ve Almanya'dan talep edilen savaş tazminatı konusunu gündeme getirdi" diye konuştu.

Sakellaridis, Tsipras ve Merkel'in bazı noktalarda "görüş birliğine" vardıklarını ve ele alınan konularda "yapıcı bir tartışmanın" yapıldığını da söyledi. Tsipras ile Merkel arasında bir iletişim kanalının oluşturulduğunu da belirten Sakellaridis, Tsipras'ın Berlin'e Merkel'den ekonomi ve mali destek talep etmeye gitmediğini vurguladı.

Yunanistan ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi (ND) Sözcüsü Kostas Karagunis ise Başbakan Tsipras'ın Berlin temaslarını değerlendirirken bu görüşmenin yeni bir şey getirmediğini öne sürdü. Karagunis, hükümetin kendi sorumluluğuyla ülkeyi getirdiği çıkmazdan çıkarması için elinden geleni yapması gerektiğini belirterek, "Tsipras'ın Berlin ziyaretinden yeni bir şey çıkmadı" dedi.

AA