Advertisement

Germanwings, çalışanlarının iş arkadaşlarını kaybetmeleri dolayısıyla çalışmaya hazır olmamaları sebebiyle kazanın ardından bazı uçuşları iptal ettiği bildirildi.

AP'nin haberine göre, Dusseldorf'dan Barcelona'ya giden bir uçuş iptal edilirken, Dusseldorf'tan Stuttgart'a giden uçuşların bir kısmı da yapılamadı. CEO Thomas Winkelmann bazı kokpit ve kabin görevlilerinin dün ve bugün uçuşa katılmak istemediklerini belirtti.

Winkelmann, yönetimin bu durumu tamamıyla doğal karşıladığını ve küçük bir aile olduklarını söyledi.

- Fransa/Valls: Kazadan sağ kurtulan olmadığını düşünüyoruz

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Lufthansa Havayollarına ait GermanWings havayollarının Barselona'dan Düsseldorf'a giderken Fransa'nın güneyinde düşen uçağındaki yolculardan sağ kurtulan olmadığını düşündüklerini söyledi.

Başbakan Valls, katıldığı bir programın ardından basın mensuplarına yaptığı kısa açıklamada, "Kazanın oluş biçimi göz önünde bulundurulduğunda kazadan sağ kurtulan olmadığını düşünüyoruz" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da olayla ilgili benzer bir açıklamada bulunmuştu.

Airbus'un Fransa'nın Toulouse kentindeki yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Airbus bünyesinde kriz masası oluşturuldu. Kazayla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'nda da kriz masası kuruldu.

İspanya'nın Barselona kentinden yerel saat ile 08.55 itibariyle Almanya'nın Düsseldorf kentine gitmek üzere havalanan, Alman Lufthansa Havayollarına ait GermanWings havayolu şirketinin, Airbus A320 tipi uçağının 6 mürettebat ve 144 yolcu taşıdığı bildirilmişti.

Uçağın, TSİ 11.50 sularında radardan kaybolduğu ve Fransa'nın güneyindeki İtalya sınırına yakın Barcelonette bölgesindeki Meolans-Revel köyündeki dağlık alana düştüğü duyurulmuştu.

Öte yandan Airbus'un yerel saat ile 11.41'de hisseleri yüzde 1.78 değer kaybederek 58,93 euroya düştü.

Geçen yıl aralık ayında da, Endonezya Air Asia havayollarına ait Airbus'un A320 tipi uçağı Endonezya'nın Surabaya Adası'ndan Singapur'a giderken 155 yolcu 7 mürettebatla Java denizi açıklarında düşmüştü. Kazadan kurtulan olmamıştı.

Fransa'nın güneyinde düşen uçağın ardından Almanya'daki bazı havalimanlarında Germanwings uçak seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Düsseldorf Havalimanı'nın internet sayfasında Paris, Hamburg, Londra, Madrid, Berlin ve Stockholm'a gidecek Germanwings uçak seferlerinin iptal edildiği görüldü. Alınan bilgiye göre, Köln, Berlin-Tegel, Leipzig/Halle ve Stuttgart havalimanlarında da Germenwings şirketiyle yapılacak çok sayıda uçuş iptal edildi.

Germanwings şirketinden ise uçak seferlerinin neden iptal edildiği konusunda bir açıklama yapılmadı.

"Mürettebat sefer yapmayı reddetti" iddiası

Spiegel dergisinin haberine göre de, bazı pilotlar Airbus uçaklarıyla sefer yapmayı reddetti. Haberde, gün içinde bazı Lufthansa seferlerinin de yapılmadığı ve gişelerin önünde yolcuların kuyruklar oluşturduğu belirtildi.

Birçok pilotun uçakları kullanmayı reddetmelerinin sebebinin Fransa'da düşen uçağın teknik sebeplerden dolayı dün saatlerce yerde kalması olduğu iddia edilen haberde, söz konusu uçakta "Nose Landing Door" olarak adlandırılan ve uçağın gövdesinde bulunan bir kapıda sorun yaşandığı kaydedildi.

Lufthansa şirketinden uçakta söz konusu sorunun yaşandığı, ancak sorunun giderildiği açıklandı. Mürettebatın kişisel sorunlarından dolayı uçaklara binmek istemediği ifade edildi.

Germanwings'in üst yöneticisi (CEO) Thomas Winkelmann, uçağın dün Düsseldorf havalimanında "Lufthansa Technik" şirketinde rutin kontrolden geçtiği bilgisini paylaşmıştı.