Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Yatırımcı Servisi Ukrayna’nın tahvil sahipleri ile borç yapılandırması müzakerelerine başlaması ile birlikte ülkenin kredi notunu en düşük ikinci seviyeye düşürdü.

Moody’s Ukrayna’nın kredi notunu bir seviye düşürerek Ca’ya indirdi ve ülkenin temerrüde düşmesinin neredeyse kesin olduğu açıklamasında bulundu. Kredi görünümü ise negatif olarak belirtildi.

Moody’s’den Kristin Lindow’un aralarında bulunduğu analistler konu ile ilgili, “Hükümetin yeniden yapılandırma planının bir sonucu olarak özel kreditörler “önemli kayıplar” verebilir. Ukrayna’nın borçluluk durumu, borçların yeniden yapılandırılması ve reform planlarına rağmen “çok yüksek” olmayı sürdürecek.” değerlendirmesinde bulundular.

Ukrayna ile Franklin Templeton ve Rusya dahil olmak üzere kreditörleri arasındaki sözlü tartışma yoğun bir şekilde sürüyor. Ukrayna Maliye Bakanı Natalie Jaresko, tahvil sahiplerini yeniden yapılandırma anlaşmasını şimdi kabul etmeleri yönünde teşvik ederken, etmezlerse daha büyük kayıplar verme riski ile kar karşı geleceklerini söyledi. Rusya ve Templeton son günlerde yaptıkları açıklamalar ile sahip olduklar 10 milyar dolarlık tahvil ana değerinden indirim yapılmasını kabul etmeyecekleri sinyali verdiler.