Advertisement

Ukrayna Maliye Bakanı Natalie Jaresko, "Kreditörlerimizle yaptığımız görüşmelerde Ukrayna için çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.

Chatham House'da konuşan Jaresko, Ukrayna ekonomisinde yılsonu itibariyle yüzde 5,5 daralma beklendiğini, Ukrayna'nın Rusya karşısında Avrupa'nın da güvenliğini sağladığını ve daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Yakın zamanda Uluslararası Para Fonu ile (IMF) 17,5 milyar dolarlık kurtarma yardımı konusunda anlaşıldığını belirten Jaresko, mevcut kreditörler arasında bulunan Rusya'nın elinde bulundurduğu 3 milyar dolarlık tahvile ilişkin olarak, "Millet ayrımı yapmadan kreditörlerimizle yaptığımız görüşmelerde Ukrayna için çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.

Ukrayna merkezli bankaların Kırım'da faaliyet gösteremediğini belirten Jaresko, "Eğer Rusya MINSK II anlaşmasının şartlarını yerine getirmezse uluslararası yaptırımlar artırılmalıdır" dedi.

Ukrayna'da ekonomik kalkınmanın sağlanması için yolsuzlukla mücadele, şeffaflık, emeklilik ve özelleştirme gibi birçok farklı reformun hazırlandığını vurgulayan Jaresko, "Bunlar bizim reformlarımız, IMF'nin değil. Yeni özelleştirme programımızda yaklaşık 100 şirket var. Şeffaf bir şekilde özelleştirmelerimizi yapacağız. Ayrıca, enerji alanında kapsamlı bir değişim yaşanıyor. Daha önceki dönemlerde Ukrayna'nın doğalgaz ihtiyacının yüzde 90-100'ü Rusya'dan karşılanırken bu yılın ilk iki ayında doğalgaz ihtiyacının 3'te 2'si Avrupa'dan karşılandı" diye konuştu.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde daha önce Ukrayna'ya 17,5 milyar dolar yardım etme kararı aldıklarını, uygulanacak 4 yıllık programın Ukrayna'nın ekonomik durumunu istikrara kavuşturacağını ifade etmişti.

AA